Kompakt ısı eşanjörü tasarımı ve transfer katsayısının deneysel olarak incelenmesi
Design and application of compact heat exchanger
  1. Tez No: 93672
  2. Yazar: ZEYNEL BASAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP İÇİNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, ısı eşanjörlerinde boru içi akışta türbülatör kullanımının, konveksiyon ısı transfer katsayısına ve pompalama kayıplarına etkileri araştırılmıştır. Kompakt ısı değiştiricilerinde türbülanslı akış ve tasarımı gerçekleştirilmiş, eşanjörde akış ve ısı transfer deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçları, kompakt eşanjörlerin; kompakt olmayan ısı eşanjörlere göre daha etkin ve ısı transfer katsayısının yüksek olduğunu göstermiştir. Tasarımı gerçekleştirilen eşanjörler üzerinde testler yapılmış ve testlerde kullanılan cihazlardan alınan verilerle, boyutsuz Reynold ve Nusselt sayılan hesaplanmıştır, hesaplanan bu boyutsuz sayılarla eşanjörde ısı transfer katsayısı hesaplanmıştır. Aynı yöntem kompakt eşanjörde de tekrarlanarak iki eşanjör arasında ısı transfer katsayısı karşılaştırılmış ve kompakt eşanjördeki ısı transfer katsayısının daha yüksek olduğu deneysel olarak ispat edilmiştir. Anahtar Kelimeler :Kompakt Eşanjör, Türbülanslı Akışjsı Transfer Katsayısı
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using turbulator in in-pipe flows at heat exchanger on the total heat transfer coefficient and pumping losses have been examined. Turbulanced flows in compact heat exchangers have been designed and executed, flow and heat transfer experiments have been made. Experiment results showed that, compact exchangers are more efficient and have higher heat transfer coefficients compared to non-compact ones. Also, tests have been done on designed exchangers. With data taken from the instruments used in the tests, non-dimensional Reynold and Nusselt numbers have been calculated. Then using these non-dimensional numbers, heat transfer coefficient in exchanger has been calculated. By applying the same method in compact exchanger, heat transfer coefficient in two exchangers have been compared and it has been proved experimentally that, heat transfer coefficient in compact exchanger is higher. Key Words Compact exchanger, flow with turbulence heat transfer coefficient