Impact assessment of groundwater overexploitation in the Azraq wetland (Jordan) using groundwater simulations
Yeraltı suyu benzetimleri ile Ezrak sulak alanındaki (Ürdün) aşırı yeraltı suyu kullanım etki değerlendirmesi
- Tez No: 936720
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yeraltı suyunun aşırı kullanımı, özellikle kurak bölgelerde yeraltı suyuna bağımlı ekosistemlerin sürdürülebilirliği açısından önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Ürdün'deki bir Ramsar alanı olan Ezrak Sulak Alan Rezervi (ESR), sulak alan havzasında yoğun yeraltı suyu çekiminden zarar görmüş, bu da yeraltı suyu seviyelerinde önemli düşüşlere, sulak alandaki göletlerin kurumasına ve ekolojik bozulmaya yol açmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, MODFLOW tabanlı sayısal bir yeraltı suyu akış modeli kullanarak aşırı yeraltı suyu kullanımının sulak alan ve tüm Ezrak Havzası yeraltı suyu sistemi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada hidrojeolojik veriler, yeryüzü gözlem veri setleri ve kuyu pompaj debileri kullanılarak akış modeli oluşturulmuştur. Model, 15 izleme kuyusunda kaydedilen 421 tarihsel yeraltı suyu seviye gözlemleri kullanılarak kalibre edilmiştir. Nihai kalibre edilmiş modelin sonuçları, 2,48 m'lik ortalama mutlak hatayla, gözlemlenen yeraltı suyu seviyelerine iyi bir uyum göstermektedir. Sonuçlar, yeraltı suyu çekiminin beslenim oranlarını önemli ölçüde aştığını, bunun da özellikle sulak alan çevresinde yeraltı suyu seviyelerinde sürekli düşüşlere yol açtığını göstermektedir. Ayrıca modelleme sonuçları, 2013-2021 simülasyon döneminde ESR'deki yeraltı suyu seviyelerindeki yıllık ortalama düşüşün 1,13 m/yıl olduğunu göstermektedir. ESR'nin su bütçesi perspektifinden bakıldığında, yeraltı suyu rezervlerinin tükenmesi 6.33 Mm3'lük toplam bir kayba tekabül etmektedir. 9 yıllık simülasyon dönemi boyunca ortalama yıllık rezerv kayıp hızı 0,70 Mm3/yıl olarak belirlenmiştir. Çalışma ile Ezrak Havzası'ndaki yeraltı suyu tükenmesinin kritik durumu; su kaynaklarının sürdürülebilirliğini ve ESR'deki ekosistemi korumak için acil yönetim stratejilerinin uygulanması gerektiği vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Groundwater overexploitation poses a significant threat to the sustainability of groundwater-dependent ecosystems, particularly in arid regions. The Azraq Wetland Reserve (AWR) in Jordan, a Ramsar site, has suffered from extensive groundwater pumping in the wetland watershed, leading to significant declines in water levels, drying of ponds in the wetland, and ecological degradation. The objective of this thesis study is to use a MODFLOW-based numerical groundwater flow model to assess the impact of overexploitation on the groundwater system of the wetland and the entire Azraq Basin. The study incorporates hydrogeological data, earth observation data sets, and well-pumping rates to develop the flow model. The model is calibrated using 421 historical groundwater level observations recorded at 15 monitoring wells. The final calibrated model fit well with observed groundwater levels, with a mean absolute error of 2.48 m. Results indicate that groundwater pumping significantly exceeded recharge rates, leading to continuous declines in groundwater levels, particularly around the wetland. Furthermore, modeling results showed that during the 2013-2021 simulation period, the average annual decrease in groundwater levels in the AWR was 1.13 m/yr. From a water budget perspective of the AWR, the depletion of groundwater storage adds up to a loss of 6.33 Mm3. Concerning storage loss over the 9-year simulation period, the mean annual loss rate was determined to be 0.7 Mm3/yr. The study highlights the critical state of groundwater depletion in the Azraq Basin, necessitating urgent management strategies to mitigate overexploitation, ensure water resources sustenance, and protect the ecosystem in the AWR.