Assessment of the envıronmental ımpact of oıl refınery operatıonsın erbıl, Iraq: a geologıcal perspectıve
Irak erbil'deki petrol rafineri faaliyetlerinin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi: Jeolojik bir perspektif
  1. Tez No: 962820
  2. Yazar: MURAD KHAN MAHMOOD AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH DİLEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, Erbil Petrol Rafinerisi'nin çevresel etkilerini yüzey suyu, yeraltı suyu, hava, toprak kalitesi ve insan sağlığı odaklı olarak kapsamlı bir şekilde değerlendirmiştir. Kirlilik seviyelerini ve bunların yerel çevresel koşullarla etkileşimini değerlendirmek için saha örneklemesi, laboratuvar analizi ve coğrafi bilgi sistemleri (CBS) tekniklerini bir araya getiren disiplinlerarası bir yaklaşım uygulanmıştır. Büyük Zap Nehri boyunca üç noktadan alınan yüzey suyu örneklerinde pH, Toplam Çözünmüş Katılar (TDS) ve nitrat gibi çoğu parametre sulama için kabul edilebilir sınırlar içinde bulunmuştur. Ancak, yüksek Biyokimyasal Oksijen İhtiyacı (BOD₅) ve Kimyasal Oksijen İhtiyacı (COD) değerleri, rafineri deşarjlarından kaynaklanan organik kirliliğe işaret etmiştir. Bakır konsantrasyonları bir noktada kılavuz değerleri aşmış, bu da yerel ölçekte kirlenme olasılığını göstermiştir. Su Kalitesi İndeksi (WQI), yüzey suyunu“orta”kalitede olarak sınıflandırmış, ancak arıtılmadan içme suyu olarak kullanımına uygun olmadığını ortaya koymuştur. Altı kuyudan alınan yeraltı suyu analizleri, bulanıklık ve pH değerlerinin güvenli sınırlar içinde olduğunu, ancak Toplam Petrol Hidrokarbonları (TPH) seviyelerinin tüm noktalarda Irak standartlarını aştığını göstermiştir; bu durum suyu içme amaçlı kullanıma elverişsiz hale getirmiştir. Ayrıca, yüksek arsenik ve kurşun seviyeleri de tespit edilmiştir. Yeraltı suyu WQI ortalaması 67,79 olup“orta”kaliteyi işaret etmektedir. Hava kalitesi ölçümleri, rafineriye farklı mesafelerde PM₂.₅, PM₁₀, SO₂, NO₂, CO ve Uçucu Organik Bileşikler (VOC) gibi kirleticileri kapsamıştır. PM₂.₅ seviyeleri sürekli olarak USEPA kılavuzlarını aşarak ciddi sağlık riskleri yaratmıştır. SO₂ ve NO₂ çoğunlukla sınırlar içinde kalmış, ancak kış aylarında zaman zaman standartları aşmıştır. Hava Kalitesi İndeksi (AQI), PM₂.₅'i“sağlıksız”olarak sınıflandırırken PM₁₀ mevsimsel olarak“iyi”ile“orta”arasında değişmiştir.Rafineri yakınındaki sekiz noktadan alınan toprak örneklerinde berilyum, kurşun ve bakır gibi ağır metallerin yüksek seviyelerine, ayrıca belirgin petrol hidrokarbon kirliliğine rastlanmıştır. Toprak pH'ı hafif alkali bulunmuş, elektriksel iletkenlik değerleri ise değişkenlik göstermiştir. Toprak Kalitesi İndeksi (SoQI) 51,21 ile 73,77 arasında değişmiş ve en düşük kalite rafineriye en yakın bölgelerde tespit edilmiştir. Bu çevresel kirlenme, yerel topluluklar için ciddi sağlık riskleri oluşturmaktadır. Yeraltı suyundaki arsenik, kurşun ve TPH kirliliği, kronik zehirlenme ve kanserojen etkiler açısından endişe vericidir. Özellikle yüksek PM₂.₅ ve VOC seviyelerinden kaynaklanan düşük hava kalitesi, solunum ve kardiyovasküler hastalıkları kötüleştirebilir. Toprak kirliliği ise toksik metaller ve hidrokarbonlara maruziyeti artırarak nörolojik ve gelişimsel etkiler yaratma potansiyeline sahiptir. Yüzey suyu sulama için uygun olsa da organik ve ağır metal kirliliği gıda güvenliğini tehdit etmektedir.Bulgular, rafinerinin olumsuz etkilerini azaltmak ve çevredeki ekosistemler ile toplulukların sürdürülebilirliğini korumak için daha sıkı çevre düzenlemelerine, gelişmiş kirlilik kontrol teknolojilerine ve sürekli sağlık izlemesine acilen ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively assessed the environmental impacts of the Erbil Oil Refinery, focusing on surface water, groundwater, air, soil quality, and human health. A multidisciplinary approach was applied, combining field sampling, laboratory analysis, and geospatial techniques to evaluate pollution levels and their interaction with local environmental conditions. Surface water samples from three points along the Greater Zab River revealed most parameters, including pH, Total Dissolved Solids (TDS), and nitrate, were within acceptable irrigation limits. However, elevated Biochemical Oxygen Demand (BOD5) and Chemical Oxygen Demand (COD) indicated organic pollution from refinery effluents. Copper concentrations exceeded guidelines at one site, suggesting localized contamination. The Water Quality Index (WQI) classified surface water as“fair”but unsuitable for drinking without treatment.Groundwater analysis from six wells showed turbidity and pH within safe limits, but Total Petroleum Hydrocarbons (TPH) exceeded Iraqi standards across all sites, making the water unsafe for consumption. Elevated arsenic and lead were also detected. The groundwater WQI averaged 67.79, indicating“fair”quality.Air quality monitoring measured pollutants such as PM2.5, PM10, SO₂, NO₂, CO, and VOCs at various distances from the refinery. PM2.5 levels consistently exceeded USEPA guidelines, posing significant health risks. SO₂ and NO₂ remained mostly within limits but occasionally surpassed standards during winter. The Air Quality Index (AQI) classified PM2.5 as“unhealthy,”while PM10 ranged from“good”to“moderate”seasonally.Soil samples from eight sites near the refinery showed elevated levels of heavy metals including beryllium, lead, and copper, alongside significant petroleum hydrocarbon contamination. Soil pH was slightly alkaline, and electrical conductivity varied. The Soil Quality Index (SoQI) ranged from 51.21 to 73.77, with the poorest quality closest to the refinery.The environmental contamination poses serious health risks to local communities. Groundwater arsenic, lead, and TPH contamination raise concerns about chronic poisoning and carcinogenic effects. Poor air quality, especially high PM2.5 and VOCs, may exacerbate respiratory and cardiovascular diseases. Soil pollution increases exposure to toxic metals and hydrocarbons, with potential neurological and developmental imp