Özel okul işletmelerinde görev yapan öğretmenlerin oryantasyonu ve kariyer yönetimine ilişkin görüşleri
Views of teachers working in private school enterprises on orientation and career management
  1. Tez No: 936727
  2. Yazar: ALİ ÖZDEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP CENGİZ AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı özel okul işletmelerinde çalışan öğretmenlerin oryantasyonu ve kariyer yönetimi hakkında öğretmen görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini özel okul öğretmenleri, çalışma grubunu ise İstanbul ili Başakşehir ilçesinde bulunan çeşitli özel okullarda görev yapan toplam 33 öğretmen oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından öğretmenlerin oryantasyonu ve kariyer yönetimi hakkındaki görüşlerini tespit etmek amacıyla hazırlanmış toplam 11 sorudan oluşan form kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüzyüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verileri analiz etmek için betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, özel okul öğretmenlerinin oryantasyon eğitimlerine alındıkları, oryantasyon eğitimlerinin çoğunlukla mentorlar ve okul müdürleri tarafından verildiği, eğitimlerin yüzyüze grup görüşmeleri şeklinde ve seminerler şeklinde gerçekleştirildiği görülmüştür. Bunun yanında öğretmenlerin kariyer yönetimleri ile ilgili kararları arkadaşları ve aile bireyleri ile görüşmelerinin ardından kendilerinin aldıkları görülmüştür. Araştırma sonucunda özel okul yöneticileri ve araştırmacılar için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of teachers about the orientation and career management of teachers working in private schools. The research was carried out by in-depth interview method, one of the qualitative research methods. The universe of the research consisted of private school teachers, and the sample consisted of 33 teachers working in various private schools in the district of Başakşehir in the province of Istanbul. In the collection of research data, a form consisting of 12 questions prepared by the researcher to determine the views of teachers about orientation and career management was used. The data were collected by the researcher by face-to-face interview technique. As a result of the research, it was seen that private school teachers were taken to orientation trainings, orientation trainings were mostly given by mentors and school principals, and the trainings were carried out in the form of face-to-face group interviews and seminars. In addition, it was seen that teachers made their own decisions about career management after meeting with their friends and family members. As a result of the research, some suggestions were made for private school administrators and researchers.