İş tatmini, örgütsel güven ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki
The relationship between job satisfaction, organizational trust and intention to leave
- Tez No: 1013621
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TALİP AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
İşletmelerde çalışanların, iş tatmini ile örgütsel güven algıları işletmelerin verimliliği ve çalışanların işletmeye olan bağlılıkları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Literatürde iş tatmini, örgütsel güven ve işten ayrılma niyeti kavramları en çok incelenen konuların başında gelmektedir. İş tatmini, çalışanın işinden duyduğu memnuniyeti ifade ederken, örgütsel güven ise çalışanın içinde bulunduğu işletmenin adil, dürüst ve tutarlı davranışına karşı olan inancını tanımlar. İşten ayrılma niyeti, çalışanın çeşitli sebeplerle çalışmış olduğu işletmeden ayrılmak istemesi anlamına gelmektedir. İş tatmin düzeyi ve örgütsel güven algısı yüksek olan çalışanların aynı zamanda işten ayrılma niyetleri de azalmaktadır. Motive olmuş çalışanların işten ayrılma niyetleri azalmakla birlikte bu durum işletmeler açısından çalışan devir hızını da düşürmektedir. İşletmeler tarafından çalışanların, iş tatmin düzeyleri ve örgütsel güven algılarını artırmaya yönelik yapılacak uygulamalar, çalışanların verimliliğini artıracak ve böylece işletmelere de olumlu bir etki sağlamış olacaktır. Bu çalışmanın amacı, özel öğretim kurumlarında (okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim) görev yapan öğretmenlerin iş tatmini, örgütsel güven algıları ile işten ayrılma niyetleri arasında bir ilişki bulunup bulunmadığını tespit etmektir. Bu kapsamda Kocaeli ili İzmit ilçesinde faaliyet gösteren 74 özel öğretim kurumunda görev yapan 1259 öğretmen evren olarak belirlenmiştir. Evreni 304 örneklemin temsil edebileceği tespit edilmiş olup, Google Formlar üzerinden anket yöntemi ile 403 örneklemden veri toplanmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda; özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin, iş tatmin düzeyi ile örgütsel güven algıları arasında yüksek düzeyde (r=.801) pozitif, iş tatmin düzeyi ile işten ayrılma niyetleri arasında orta düzeyde (r=-.625) negatif, örgütsel güven düzeyleri ile işten ayrılma niyetleri arasında orta düzeyde (r=-.536) negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin okullarına ve öğrencilerine daha kaliteli ve motive olmuş bir şekilde eğitim hizmeti sunabilmeleri için iş tatmin düzeylerinin yükseltilmesi ve okula duydukları güven algılarının artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Employee job satisfaction and perceptions of organizational trust have a significant impact on organizational productivity and employees' commitment to their organizations. In the literature, job satisfaction, organizational trust, and turnover intention are among the most frequently studied topics. Job satisfaction refers to the level of contentment an employee feels toward their job, while organizational trust is defined as the employee's belief that their organization behaves fairly, honestly, and consistently. Turnover intention refers to an employee's desire to leave their organization for various reasons. Employees with high levels of job satisfaction and organizational trust tend to have lower turnover intentions. While motivated employees are less likely to leave their jobs, this also reduces employee turnover rates for organizations. Practices aimed at increasing employees' job satisfaction and organizational trust will enhance their productivity and, consequently, have a positive impact on organizations. The aim of this study is to determine whether there is a relationship between job satisfaction, organizational trust perceptions, and turnover intentions of teachers working in private educational institutions (preschool, primary school, middle school, and secondary education). In this context, 1,259 teachers working in 74 private educational institutions operating in the İzmit district of Kocaeli province were identified as the population. It was determined that a sample of 304 would be sufficient to represent the population, and data were collected from 403 participants using a survey conducted via Google Forms. As a result of the correlation analysis, it was found that there is a strong positive relationship (r = .801) between job satisfaction and organizational trust perceptions, a moderate negative relationship (r = -.625) between job satisfaction and turnover intention, and a moderate negative relationship (r = -.536) between organizational trust and turnover intention among teachers working in private educational institutions. In order for teachers to provide higher-quality and more motivated educational services to their schools and students, their job satisfaction levels should be increased and their trust in their institutions should be strengthened.