Yapılarda zeminden kaynaklanan nemlenmeyi önleme yöntemlerinin belirlenmesi
Determination of preventing methods of dampness in buildings arised from the ground
- Tez No: 93673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
YAPILARDA ZEMİNDEN KAYNAKLANAN NEMLENMEYİ ÖNLEME YÖNTEMLERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) İsmail Ağa GÖNÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Bu çalışmada, yapılarda zeminden kaynaklanan nemlenmeyi önleme yöntemleri araştırılmıştır. Bu amaçla, öncelikle, zemin suları analiz edilmiş ve yapılarda nemlenmeye neden olan nem transferi ve depolanma süreçleri incelenmiştir. Önlem alınmaması durumunda nemlenmenin neden olacağı problemler birçok yönüyle ele alınmıştır. Daha sonra zeminden kaynaklanan nemlenmeyi önlemek için geliştirilmiş yöntemler tanıtılmıştır. Yöntemler tanıtılırken, hangi koşullarda hangi yöntemin daha uygun olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda, uygulamaların iyileştirilmesi için araştırma sonuçları yorumlanarak çeşitli öneriler sunulmuştur. Bilim Kodu : 601.02.02 Anahtar Kelimeler : Zemin suları, nem kontrolü, drenaj, su yalıtımı, nem yalıtımı Sayfa Adedi : 111 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Gülser ÇELEBİ
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF PREVENTING METHODS OF DAMPNESS IN BUILDINGS ARISED FROM THE GROUND (M.Sc. Thesis) İsmail Ağa GÖNÜL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2000 ABSTRACT In this study, preventing methods of dampness in buildings arised from the ground was investigated. For this aim, previously, an analysis of ground water was made and moisture transport and storage processes which cause dampness in buildings was examined. Problems caused by dampness when no precaution had been taken, were dealed with many aspects. After that, developed methods for preventing dampness arised from the ground were introduced. When introducing these methods, proper method for any condition was determined. At the end of the study, interpreting the research results, various suggestions were put forward for better practices. Science code : 601.02.02 Key words : Ground water, moisture control, waterproofing, dampproofing Page number : 111 Adviser: Doç. Dr. Gülser ÇELEBİ