Döner gövdeli türbin için lüle tasarımı
Nozzle design for rotary body turbine
- Tez No: 936731
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Akışkan enerjisinin kinetik enerjiye dönüşümünü sağlayan türbinler, zaman içinde önemli gelişmeler kaydetmiştir. Döngüsel reaksiyon türbinleri gibi türbin örnekleri, akışkanın türbini terk etme hızı gibi performans kriterlerine odaklanmıştır. Bu çalışmada, farklı lüle tasarımlarının kullanımıyla akışkanın döner gövdeli türbini terk etme hızını artırmaya yönelik analizler ve testler gerçekleştirilmiştir. Mevcut performans verileri, test ve analiz verileri karşılaştırılarak, lülelerin ve lüle geometrisinin performansa etkisi incelenmiştir. 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 ve 90 l/min debiler için lüleli türbinler lülesiz türbinlerden %20 daha yüksek performans göstermiştirler. Analiz ve testlerden yola çıkarak lülenin türbin performansına olumlu etkisi açık şekilde görüldüğünü söylenebilir. Bu çalışma, enerji verimliliği açısından önemli bir potansiyele sahip olan döner gövdeli türbinlerin tasarımında ve performans optimizasyonunda yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Bu analizler hem mevcut türbin sistemlerinin geliştirilmesine hem de gelecekteki tasarımların yönlendirilmesine katkı sağlayabilecek önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turbines, which enable the conversion of fluid energy into kinetic energy, have made significant developments over time. Turbine examples such as cyclic reaction turbines focus on performance criteria such as the rate at which fluid leaves the turbine. In this study, analyzes and tests were carried out to increase the speed of fluid leaving the rotary body türbine by using different nozzle designs.For flow rates of 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 and 90 l/min, turbines with nozzles offers 20% higher performance than turbines without nozzles. In this study, while the performance data for turbines with straight nozzle are higher than turbines without nozzle. Based on the analysis and tests in this study, can be said that the positive effect of the nozzle on turbine performance is clearly seen independently. This study offers a new approach in the design and performance optimization of reaction turbines, which have a significant potential in terms of energy efficiency. These analyzes provide important information that can contribute to both the development of existing turbine system performance and the guidance of future designs.