Developing an applied model for determining the environmental impacts of ready-to-wear products
Hazır giyim ürünlerinin çevresel etkilerinin belirlenmesine yönelik uygulamalı bir model geliştirilmesi
- Tez No: 936753
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ALP KUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tekstil alanı, üretim süreçlerini optimize etmek, verimliliği artırmak, tasarımda yenilikçi çözümler geliştirmek ve müşteri taleplerini daha iyi analiz etmek için yapay zeka tekniklerinin oldukça sık kullanıldığı sektörlerden birisidir. Bu tez çalışmasında tekstil ve hazır giyim üretim süreçlerine ilişkin çeşitli vaka analizleri incelenmiş ve makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak sınıflandırma ve regresyon işlemleri ele alınmıştır. Hazır giyim firmasından elde edilen veriler incelenerek sürdürülebilirlik bakış açısıyla kaynak ve maliyet yönetimi, sorumlu üretim ve bilinçli tüketim temalarında vaka çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Tekstil ürünlerinin sürdürülebilirliği göz önünde bulundurularak üretim ve tüketim problemlerine önerilen yaklaşımlar şunlardır: (i) yeni bir topluluk öğrenmesi yöntemi olan özgün turnuva oylaması kullanan Destek Vektör Makineleri Zinciri (SVMC), (ii) tekstil ürünlerinin üretim süresi, firesi ve etiket fiyat bilgilerini eş zamanlı tahmin eden çok çıktılı regresyon modeli ve (iii) ekonomik ve çevresel bedelin eş zamanlı tahmin edildiği çok çıktılı regresyon modelidir. Elde edilen sonuçlara göre, önerilen yöntemler geleneksel yöntemlere göre daha iyi performans göstermektedir ve sorumlu üretim ve tüketim hedefine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
One industry that often uses artificial intelligence tools to improve productivity, streamline production processes, create creative design solutions, and better understand client wants is the textile business. This thesis analyzed a number of case studies pertaining to textile and apparel production processes and discussed machine learning techniques for classification and regression. Case studies on the topics of resource and cost management, responsible production, and conscious consumption from a sustainability viewpoint were conducted by looking at the data collected from the ready-made clothing company. The methods suggested to address the production and consumption concerns of textile items by examining them from a sustainability standpoint are as follows: (i) Support Vector Machine Chain (SVMC) with tournament voting, a novel ensemble learning method. (ii) Multi-output regression model for estimating textile production time, waste, and label prices. (iii) Multi-output regression model for estimating economic and environmental costs. According to the results, the proposed solutions outperform established methods and help to achieve the objective of responsible production and consumption.