Dissecting the molecular pathogenesis of squamous cell lung carcinoma
Skuamöz hücreli akciğer karsinomunun moleküler patogenezinin incelenmesi
  1. Tez No: 936754
  2. Yazar: CAN ALTUNBULAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FRANC MCCAUGHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: King's College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Skuamöz Hücreli Akciğer Karsinomu (SQC), İngiltere'deki akciğer kanseri vakalarının %40'ını oluşturur. Şu anda SQC'nin erken tespiti/kemoprevansiyonu için spesifik tedaviler, geçerli tedavi hedefleri veya yöntemler bulunmamaktadır. SOX2 ve FGFR1'in amplifikasyonu yakın zamanda SQC için itici olaylar olarak gösterilmiştir. Skuamöz karsinoma hücre hatlarında bu varsayımsal onkogenlerin önemini anlamak için RNAi kullandım ve onkogen aktivasyonunun skuamöz karsinogenezi yönlendirebileceği moleküler bağlamı anlamaya yardımcı olacak bir test geliştirdim. İki ana deneysel zincir arastirildi: 1) SOX2 ve FGFR1'in iyi karakterize edilmiş amplifikasyonu olan malign hücre hatlarında SOX2 ve FGFR1'in RNAi baskılama çalışmalarını gerçekleştirdim. Bu hücre hatlarında; SOX2 ve FGFR1'in baskılanması hücre çoğalmasını engelledi. Ek olarak, SOX2/FGFR1 baskılanmasının otofajiye neden olduğu görülmüştür. Hücre ölümüne neden olan bir otofaji inhibitörü ile SOX2/FGFR1 baskılanmasının sinerji potansiyelini araştırdım. 2) Somatik mutasyonları analiz etmek için yeni primer setleri tasarlandı ve doğrulandı ve iki önemli tümör baskılayıcı gen olan LKB1 ve P16'daki kopya sayısı varyasyonları tasarlandı ve doğrulandı. Bu primerler, arşivlenmiş formalinle sabitlenmiş preinvaziv lezyonlarda bu lokusların analizini kolaylaştırmak için tek moleküllü dijital PCR için optimize edildi.
Özet (Çeviri)
Squamous Cell Lung Carcinoma (SQC) constitutes 40% of UK cases of lung cancer. There are currently no specific therapies, valid therapeutic tar-gets or methods for the early detection/chemoprevention of SQC. Amplification of SOX2 and FGFR1 have recently been implicated as driver events for SQC. I have used RNAi to understand the importance of these putative oncogenes in squamous carcinoma cell lines and have developed an assay that will help understand the molecular context in which oncogene activation may drive squamous carcinogenesis. There were two main experimental strands: 1) I performed RNAi knockdown studies of SOX2 and FGFR1 on malignant cell lines with well characterized amplification of SOX2 and FGFR1.In these cell lines; knockdown of SOX2 and FGFR1 inhibited cell proliferation. In addition SOX2/FGFR1 knockdown appeared to cause autophagy. I explored the potential for synergy of SOX2/FGFR1 knockdown with an autophagy inhibitor in causing cell death. 2) Novel primer sets were designed and validated to analyze somatic mutations and copy-number variations in two key tumor suppressor genes, LKB1 and P16 were designed and validated. These primers were optimized for single molecule digital PCR to facilitate the analysis of these loci in archived formalin-fixed preinvasive lesions.