Determining the biomethane potential of petrochemical sludge after pre-treatment
Petrokimyasal çamurun ön arıtma sonrası biyometan potansiyelinin belirlenmesi
  1. Tez No: 936765
  2. Yazar: MUHAMMED TALHA ALUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, modern çağda, özellikle döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik fikirleri ışığında önem kazanmıştır. Biyogaz yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Biyogaz üretimi, yenilenebilir bir enerji kaynağı olmasının yanı sıra, anaerobik çürütme işlemleri sırasında bertaraf edilen atıkların çevre ve sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına da yardımcı olmaktadır. Özellikle son yıllarda artan enerji ihtiyacı ve enerji ihtiyacında petrol türevi malzemelerin kullanılması bu çalışmanın tez konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, ön arıtılmış petrokimya endüstrisi atıksu çamurunun kesikli reaktörler kullanılarak biyogaz üretim potansiyelinin belirlenmesidir. Biyogaz testleri ozon, ultrason ön arıtma teknikleri ve birlikte sindirim seçenekleri değerlendirilerek iki ayrı bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde 27 günlük, ikinci bölümde ise 29 günlük anaerobik çürütme işlemleri uygulanmıştır. Süreçler boyunca ağır metal analizleri, TS, TVS, COD, pH parametreleri sürekli kontrol edildi. Birinci kısımda en yüksek biyogaz üretimi 6 mL metan/g TS katkılı ikinci reaktörün paralel 1 numaralı reaktöründe gözlenmiştir. İkinci bölümde ise en yüksek biyogaz üretimi 35 mL metan/g TS ilavesi ile sekizinci reaktörün ikinci paralelinde elde edilmiştir. En yüksek gaz üretimi gerçekleşen reactor hibrit (HYB) reaktörüdür ve 65 mL biogas /g TSadded üretimi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Utilizing renewable energy sources has grown in importance in the modern era, particularly in light of the circular economy and sustainability ideas. Biogas is one type of renewable energy source. In addition to being a renewable energy source, biogas generation helps reduce the negative environmental and health effects of the wastes that are disposed of during anaerobic digestion operations. Especially in recent years, the increasing energy need and the use of petroleum-derived materials in energy needs constitute the thesis subject of this study. The main objective of this study was to determine the biogas production potential of pre-treated petrochemical industry wastewater sludge using batch reactors. Biogas tests were examined in two separate parts by evaluating ozone, ultrasound pre-treatment techniques and co-digestion options. In the first part, 27-day and 29-day anaerobic digestion processes were applied in the second part. Heavy metal analyses, TS, TVS, COD, pH parameters were constantly checked throughout the processes. In the first part, the highest biogas production was observed in the in parallel 1 of the second reactor with 6 mL methane /g TSadded. In the second part, the highest biogas production was achieved in the second parallel of the eighth reactor, with 35 mL methane /g TSadded. The reactor with the highest gas production was the hybrid (HYB) reactor and 65 mL biogas /g TSadded production was observed.