Çevre bilincinin havayolu karbon dengelemesine yönelik yolcu tutumlarına etkisinde kurumsal sosyal sorumluluk algısının aracı rolü
The mediating role of corporate social responsibility perception in the impact of environmental awareness on passenger attitudes toward airline carbon offsetting
- Tez No: 936801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİYE TÜLİN İRGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Havayolu şirketlerinde karbon dengelemeye yönelik farkındalık ve tutum, çevresel sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşır. Havayolu sektörü, yüksek miktarda karbon emisyonu üreten bir endüstri olduğu için, bu alanda karbon dengeleme çabaları, iklim değişikliğiyle mücadelede kritik bir rol oynar. Çevre bilincinin yayılması, bireylerin ve kurumların karbon ayak izi dengeleme konusundaki tutumlarını güçlendirir ve kurumsal sosyal sorumluluk algılarının gelişmesine yardımcı olur. Şirketlerin çevre dostu uygulamaları ve sürdürülebilirlik odaklı projeleri, toplumsal bilinçlenmeyi artırarak bireylerin ve kurumların çevreye daha duyarlı hale gelmesini sağlar. Bu süreç, uzun vadede çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılmasına ve karbon ayak izinin azaltılmasına katkıda bulunur. Bu çalışmanın amacı, 846 birey için çevre bilincinin havayolu karbon dengelemesine yönelik yolcu tutumlarına etkisinde kurumsal sosyal sorumluluk algısının aracı rolünün yapısal eşitlik modeli yardımıyla incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Awareness and attitudes toward carbon offsetting in airline companies are of great importance for environmental sustainability. Since the airline sector is an industry that produces a high amount of carbon emissions, carbon offsetting efforts in this field play a critical role in combating climate change. The spread of environmental awareness strengthens the attitudes of individuals and institutions toward carbon footprint offsetting and helps develop perceptions of corporate social responsibility. Companies' environmentally friendly practices and sustainability-oriented projects increase societal awareness, making individuals and institutions more environmentally conscious. This process contributes to achieving long-term environmental sustainability goals and reducing the carbon footprint. The purpose of this study is to examine the mediating role of corporate social responsibility perception in the impact of environmental awareness on passenger attitudes toward airline carbon offsetting, using a structural equation model for 846 individuals.