Türk Ceza Kanunu kapsamında verileri yok etmeme suçu
The crime of non-destruction of data within the scope of the Turkish Criminal Code
- Tez No: 936820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
“Türk Ceza Kanunu Kapsamında Verileri Yok Etmeme Suçu”başlıklı çalışmada 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 138'nci maddesinde düzenlenen“Verileri Yok Etmeme Suçu”incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel veri kavramı her yönüyle detaylıca ele alınmıştır. Kişisel verinin ne anlama geldiği ulusal ve uluslararası alandaki düzenlemeler ve gelişmeler ile açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde Verileri Yok Etmeme Suçunun maddi, manevi ve hukuka aykırılık unsurları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu bölümde Verileri Yok Etmeme Suçu ile oldukça ilintili bir kavram olan unutulma hakkına değinilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise verileri yok etmeme suçu kusurluluk, teşebbüs, içtima, iştirak gibi başlıklar altında değerlendirilmiştir. Bu bölümde ayrıca Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun 17/2'nci maddesinde düzenlenen“Kişisel Verileri Silmeme veya Anonim Hale Getirmeme”suçuna değinilip bu suçun Verileri Yok Etmeme Suçu ile karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study titled“The Crime of non-Destruction of Data within the Scope of the Turkish Criminal Code(TCC)”,“ The Crime of non-Destruction of Data”regulated in Article 138 of the Turkish Penal Code No. 5237 was examined. The study consists of three chapters. In the first chapter, the concept of personal data was discussed in every aspect. What personal data means was explained by national and international regulations and developments. In the second chapter of our study, the Crime of non-Destruction of Data was discussed with all its elements. The material, moral and qualified elements of the crime were examined in detail, respectively. The right to be forgotten, which is a concept that is quite related to the The Crime of non-Destruction of Data, was explained. In the third chapter, The Crime of non-Destruction of Data was evaluated under the headings such as culpability, attempt, aggregation, complicity. The crime of“non-Deleting or non-Anonymizing Personal Data”regulated in Article 17/2 of the Personal Data Protection Law was explained and this crime was compared with the The Crime of non-Destruction of Data.