Kişisel verilerin Ceza Hukuku yönünden korunması
Protection of personal data in terms of Criminal Law
- Tez No: 317585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KOCASAKAL, PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Kişisel veri kavramı, çalışmamız kapsamında incelenecek olan uluslararası belgelerde, incelenen bazı ülkelerin ulusal mevzuatlarında ve Türk Ceza Kanunu'nun kişisel verileri koruyan hükümlerinden kişisel verilerin kaydedilmesi suçunu düzenleyen 135 inci maddenin ilk fıkrasının gerekçesinde, belirli veya belirlenebilir nitelikte olan bir kişiye ilişkin veri olarak tanımlanmıştır. Günümüzde anlaşıldığı haliyle kişisel veri kavramının gelişmesi ve korunmasının önem arz etmeye başlaması ise, ellili ve altmışlı yıllarda, bilgisayarların ilk ortaya çıkışları ve buna bağlı olarak ilerleyen dönemlerde teknolojinin hızla gelişerek bireylere ilişkin verilerin tutulmaya, yayılmaya ve transfer edilmeye başlanması ile Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) gündeme gelmiştir. Genele bakıldığında, kişisel veri hukukuna ilişkin esas gelişme yetmişli yıllarda yaşanmıştır. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasal çalışmalar ülkelerin çoğunda 70 li yıllarda başlamış, bu çalışmaların kanunlaşmaları ise bazı ülkelerde 70li, bazılarında ise 80li-90lı yıllarda gerçekleşmiştir. Türkiye'de ise, kişisel verilerin korunmasına ilişkin düzenlemelere bakıldığında, diğer ülkelerde olduğu gibi kişisel verileri koruyan özel bir kanunun bulunmadığı görülmektedir. Tüm bu sorunları azaltmak ve engelleyebilmek, bu tür eylemlerde bulunanları cezalandırmak ve yine bu tür eylemlerde bulunacakları caydırabilmek adına, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda kişisel verilerle ilgili düzenlemelere gidilmiş, bu alanda yeni suçlar ve cezalar ihdas edilmiştir. Kişisel verileri koruyan suçlar Türk Ceza Kanunu'nun ?Kişilere Karşı Suçlar? başlıklı İkinci Kısmın ?Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar? başlıklı Dokuzuncu Bölümünde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In international documents, in the preamble of the 135 th article of the Turkish Penal Code (TPC) and in national legislations of the countries which will be examined within the scope of this work, the concept of ?Personal Data? has been defined as any information relating to an identified or identifiable individual. The importance of the protection of personal has first emerged in the United States in 1950s and 1960s with the arrival of the first computers and the beginning of personal data storage and transfers. The main development on personal data has started in 1970s. In most countries legislative studies have started in mid-seventies and laws protecting personal data have been adopted between mid-seventies and nineties. In Turkey, contrary to most of other countries, a special law that protects personal data does not exist. In order to reduce and/or prevent all these problems and in order to punish and dissuade of those, who commit such actions, arrangements were made and new offences and penalties related to personal data were brought up in the Turkish Penal Code. Articles protecting personal data under Turkish Penal Code are cited in the Second Chapter entitled ?Offenses Against Individuals? and the Ninth Section entitled ?Offenses Against Privacy and Secrecy of Life?.