Türk Ceza Hukukunda kişisel verilerin korunması
- Tez No: 393336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA DÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Kişisel veri, kimliği belirli veya belirlenebilir bir kişiye ilişkin her türlü bilgidir. Kişinin adı soyadı, adresi gibi kimlik bilgileri; hastalıkları, tedavileri, kan grubu ve DNA bilgileri gibi sağlık kayıtları ile finansal bilgileri ve mahkûmiyetleri, kişisel veri olarak sayılabilir. Kişisel verilerin korunması, özel hayatın gizliliği hakkı ve kişinin maddi ve manevi varlığını geliştirme hakkıyla yakından ilişkilidir. Nitekim 2010 yılında yapılan anayasa değişikliyle kişisel verilerin korunmasını isteme hakkı anayasal güvenceye kavuşturulmuş ve temel bir hak haline gelmiştir. Bu hakkın ihlali durumu ise 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda suç olarak tanımlanmış ve yaptırıma bağlanmıştır. İşte bu çalışmada kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının ihlali halinde ortaya çıkan suçlar incelenmiştir. Bu kapsamda kişisel verilerin kaydedilmesi suçu, kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu ve verileri yok etmeme suçu açıklanmış, uygulamada karşılaşılan sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma tamamlandığında, gerek Anayasadaki düzenlemenin gerek TCK'daki düzenlemelerin kişisel verilerin korunmasında tek başlarına fayda sağlamadığı, uygulamadaki sorunların giderilebilmesi için bu alanı bütüncül bir şekilde düzenleyen müstakil bir kanuna ihtiyaç olduğu, bu nedenle çalışmaları halen devam eden“Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı”nın bir an evvel kanunlaşması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Personal data means any information concerning an identified or identifiable person. Personal identifying information such as his or her name, surname, address; health records like illnesses, treatments, blood type and DNA information can be deemed as personal data.Protection of personal data is closely linked to the right to respect for private and family life. The right to protection of personal data has been covered a constitutional safeguard and become a fundamental right by constitutional amendments in 2010. In case of infringement, it is considered a criminal offence in Criminal Law numbered 5237. In this study, it has been examined some relevant crimes in the event of infringement for the right to protection of personal data. In this context, Recording of Personal Data, Illegally Obtaining or Giving Data and Destruction of Data has been clarified, has attempted to identify problems encountered in practice.It is realized at the end of this study that, both arrangement in the Constitution and regulations in Turkish Criminal Code are not sufficient alone in the area of protection for personal data. Therefore, it needs a specific law regarding personal data to determine a holistic approach to this field and to remove problems encountered in practice. This is due to the necessity to adopt law on protection of personal data as soon as possible.