Limited ortaklıkta çıkma ve çıkmaya katılma
Resignation and follow-up resignation from limited liability company
  1. Tez No: 936823
  2. Yazar: PERİHAN SELÇUK MAHMATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET FÜSUN NOMER ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Ülkemizde en çok tercih edilen şirket tipi olarak limited şirket, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile sermaye şirketi olma niteliği güçlendirilmiş olsa da iç ilişki bakımından şahıs şirketlerine benzer özellikler taşır. Bu noktada kanun koyucu, limited şirketten ayrılmak isteyen ortağa, esas sözleşmesel çıkma hakkını kullanmak veya haklı sebeplerin varlığı halinde çıkma davası açmak suretiyle şirketten çıkabilme ve diğer ortaklara da şartları varsa çıkmaya katılma imkânı tanımıştır (TK 638, 639). Çalışmamızda özetle esas sözleşmesel çıkma hakkı ve buna bağlı çıkmanın gerçekleştiği/gerçekleşmediğine ilişkin tespit davası açma imkânı, uygulamada esas sözleşmesel çıkma hakkına duyulan ihtiyaç, haklı sebeple çıkma davası (tüm ayrıntılarıyla davanın açılmasından sonuçlanmasına kadar olan süreç), şirket sözleşmesine haklı sebeple çıkma davasına ilişkin hüküm yazılması sorunu, uygulamadan haklı sebep örnekleri, bu davada talep edilebilecek ihtiyati tedbir talebi (usul hukuku ile bağlantılı), hakimin davada takdir hakkı, davanın zorunlu arabuluculuğa tabi olup olmadığı, çıkmanın diğer hukuki yollar karşısındaki konumu, çıkmaya katılma hakkının çıkmanın özel bir hali olması, hakkın çıkma sürecine etkisi, kullanılma şartları ve usul hukuku ile bağlantısı, çıkmanın gerçekleştiği an, pay sahipliği sıfatının kaybı ve buna bağlı sonuçlar, ayrılma akçesinin ödenmemesinin çıkmaya etkisi konuları incelenmiştir. Çalışmamızın geneline hâkim olan düşünce, teorik tartışmaları Türk limited şirketlerin karakteristik yapısı ve limited şirket ortaklarının kamu borçlarından sorumluluğu çerçevesinde incelemek; uygulamacılara ışık tutacak düzeyde yargı kararları ile beraber örneklendirmekti. Bu sebeple, çalışmanın genelinde uygulamada sorun yaratan veya yaratabilecek olan konular üzerinde daha çok durulmuş, örnekler ve yargı kararları ile konuya ilişkin çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Özellikle kanunun yürürlüğe girmesinden sonra verilen ve tespit edebildiğimiz tüm yargı kararları taranmış, sınıflandırılmış ve ilgili kısımlara eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
While the Turkish Commercial Code (TCC) numbered 6102 reinforced the nature of being a corporation for Limited Liability Companies, which is the most preferred type of incorporation in Türkiye, they still have resemblance to sole proprietorships in terms of internal relations. At this point, the legislative body has granted shareholder, who wants to leave a limited liability company, right to resign on the basis of a contractual right (to the extent defined under the articles of association) or to resign by filing a lawsuit in the presence of just causes; and other shareholders to joint to the resignation they meet the conditions (TCC 638, 639). In summary, this study examines the contractual right to resign and the possibility of filing a lawsuit to determine whether the conditions to resign are met or not the occurred or not, the problem of including a provision regarding the lawsuit for resignation on just cause in the articles of association of company, the need for such provisions in practice, the litigation process for resignation for just cause (the process from the filing of the case to its conclusion in all its details), practical examples of just cause, the request for injunctive decision that can be requested in this case (related to procedural law), the judge's right of discretion in the case and the impact of experts on the decision in practice, whether such case is subject to compulsory mediation, the relationship of resignation with other legal options, whether the right to participate to resignation is a special case of resignation , the impact of the right on the leave process, the conditions of use and its links with the procedural law, the moment when the resignation becomes effective, the loss of the title of shareholder and its consequences, and the effect of non-payment of the separation fee on resignation. The prevailing idea in this study is to examine theoretical discussions within the framework of the characteristic structure of Turkish limited companies and the liability of limited liability company partners for public debts; and illustrate with judicial decisions which would shed light for practitioners. For this reason, the focus were more on the issues that create or may create problems in practice, and alternative solutions were offered thereto with examples and judicial decisions. In particular, all judicial decisions that were given after the law came into force and were identified were reviewed, categorized and incorporated into the relevant sections with the new TCC have widened the scope of the resignation topic.