Limited şirkette çıkma hakkı
The right to exit from a limited liability company
  1. Tez No: 523012
  2. Yazar: EDA DUYGU AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Limited şirketler; ortakların ortaklık borçlarından sorumlu olmadıkları, taahhüt ettikleri esas sermaye oranında şirkete borçlandıkları, şahsi özelliklerin ön planda olduğu, tüzel kişiliği haiz bir sermaye ortaklığıdır. Limited şirketler, şahıs ortaklığının iç organizasyonunun esnekliğiyle, sermaye ortaklığının sorumluluk sınırlamalarının birbiriyle harmanlandığı, hem şahıs hem sermaye ortaklığı özellikleri gösteren bir yapıdır. Genellikle birbirlerini iyi tanıyan küçük bir grup ortağın oluşturduğu ortaklık türü olup özellikle aile ortaklıklarının faaliyetleri açısından çok elverişlidir. Bu farklılıkları sebebiyle anonim şirketlere nazaran limited şirketlerde ortaklar arası güven ilişkisi daha çok önem arz etmektedir. Bu güven ortamının korunması ve ortaklık ilişkisinin menfaatler dengesi uyarınca devamını sağlamak limited şirketlerde önceliklidir. Bu ilke doğrultusunda ortaklık ilişkisinin devamında herhangi bir menfaati bulunmayan ve bu ilişkinin devamının imkansız hale geldiği noktada kanun koyucu ortağa ortaklıktan çıkma hakkı tanımıştır. Türk Ticaret Kanunu'nda detaylıca ele alınan çıkma hakkı şirket sözleşmesine dayanan bir sebeple, haklı sebebe dayalı dava yoluyla veya yeni ihdas edilen bir kurum olan çıkmaya katılma yolu ile kullanılabilmektedir. Anonim şirketlerde sermayenin korunması ilkesi gereğince, ortaklara ortaklıktan çıkma hakkı tanınmamıştır. Bu çalışmada kanunda sona erme ve ayrılma bölümü altında düzenlenen ortağın çıkma hakkı, sebepleri ve sonuçlarıyla birlikte incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Limited liability companies; is a capital based partnership with legal personality that the partners are not responsible for the partnership debts, owed to the company in proportion to the basic capital they commit, and that the personal characteristics are preliminary. Limited companies are a structure in which both the personal and the capital based partnership characteristics are blended together by the flexibility of the internal organization of the personal based partnership and the limitations of liability of the capital based partnership. It is a type of partnership that is usually formed by a small group of partners who know each other well, and it is very convenient in terms of the activities of family partnerships. Due to these differences, trust between partners is more important in limited liability companies than in joint stock companies. This is a priority in the case of limited liability companies, as long as the protection of the trust environment and the interests of the partnership relationship are balanced. Under this principle, the right to exit from the partnership at the point where there is no interest in continuing the partnership relationship and the continuation of this relationship becomes impossible. The right to exit, which is dealt with in detail in the Turkish Commercial Code, can be used for a reason based on the Company's contract, by way of justified cause-based litigation, or by joining to exit which is a newly created entity. According to the principle of protection of capital in joint-stock companies, partners are not allowed to leave the partnership. In this study, partner's right to exit from partnership which is settled by law under the section of termination and seperation will be examined together with its reasons and results.