Sultan II. Mahmud (1808-1839) ve Sultan Abdülmecid (1839-1861) dönemi sanatında yeni üslup arayışı
The search for a new style in the art of the period of Sultan II. Mahmud (1808-1839) and Sultan Abdülmecid (1839-1861)
  1. Tez No: 936828
  2. Yazar: EDİSA BOLEKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK BİLECİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Çalışmamızda, Sultan II. Mahmud ve Abdülmecid dönemlerini kapsayan 19. yüzyılın ilk yarısındaki üslup ve motifler incelenmiştir. Osmanlı sanatında ilk Avrupa etkileri olarak karşımıza çıkan Barok ve Rokoko üslupları tanınabilir ve ayırt edilmesi kolay olsa da 19. yüzyılın ilk yarısında ortaya çıkan üsluplar için aynı şeyi söylemek zordur. 18. ve 19. yüzyılın Avrupa sanatında hâkim olan Ampir üslubu başta olmak üzere, neoklasizm ve eklektizm gibi Osmanlı sanatında bu üslupların tanımlanmasında bazı belirsizliklerin var olduğunu tespit ettik. Çalışmada 19. yüzyılın ilk yarısı Osmanlı sanatında ortaya çıkan üslup ve motifleri daha iyi anlayabilmek için öncelikle 18. ve 19. yüzyıl Fransa ve İngiltere'de hâkim olan sanat üsluplarını inceledik. Bu dönemde Batı ile kurulan ilişkilerin Osmanlı İmparatorluğu'nda sosyal, siyasi ve kültürel hayatı nasıl değiştirdiği araştırıldı. Ayrıca, 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri de dikkate alarak, Rus sanatını ve Rusya'daki Ampir üslubunu incelemenin bu araştırma için önemli olacağını düşündük. Fransız kültürü birçok Avrupa ülkesini etkilemiş olsa da bu etkinin Osmanlı İmparatorluğu'na başka yollardan ulaşmış olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı sanatında ortaya çıkan motiflerin, çeşitli Avrupa üsluplarında nasıl ve hangi şekillerde kullanıldığı incelenmiştir. Özellikle Türk kaynaklarında Fransız Ampir üslubunun (1804-1815) bir özelliği ve etkisi olarak defalarca tekrarlanan motifler üzerinde ayrıca durulmuş ve onların farklı sanat üsluplarındaki varlığı ve formları kronolojik olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, we examined the styles and motifs during the periods of Sultan Mahmud and Abdulmecid in the first half of the 19th century. Although the Baroque and Rococo styles, which appeared as the first European influences in Ottoman art, are recognizable and easy to distinguish, it is difficult to say the same for the styles that emerged in the first half of the 19th century. We found that there are certain obscurity in the definition of Ottoman art styles, such as neoclassicism and eclecticism, especially the Empire style, which was dominant in European art in the 18th and 19th centuries. In order to better understand the styles and motifs that emerged in Ottoman art in the first half of the 19th century, we first examined the styles that were dominant in France and England during the 18th and 19th centuries. It was examined how the relations with the West of that period changed the social, political and cultural life in the Ottoman Empire. Additionally, considering the political and economic relations between the Ottoman Empire and Russia in the 18th and 19th centuries, we belive that an examination of Russian art and Empire style in Russia would be important for this research. Although French culture influenced many European countries, the possibility that this influence reached the Ottoman Empire through other means should be taken into consideration. It was examined how and in what way motifs that originated in Ottoman art in the 18th and 19th centuries were used in different European styles. Focusing especially on motifs which are repeatedly mentioned in Turkish sources as a characteristic of the French Empire stylet (1804-1815) and as its influence, their existence and forms in different artistic styles are discussed.