Aşağı Mardin-Ceylanpınar Ovalarındaki tarım işletmelerinin mekanizasyon düzeyi ve makina kullanımının ekonomik analizi
- Tez No: 50325
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ENVER ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZ Bu araştırmanın amacı, Güneydoğu Anadolu projesi (GAP) uyarınca ikinci aşamada sulamaya açılacak olan Aşağı Mardin-Ceylanpınar Ovalarındaki tarım işletmelerinin bu günkü koşullarda sosyo-ekonomik yapılarım ve faaliyet sonuçlarım analiz etmek, mekanizasyon düzeyini belirlemek ve makina kullanmanın ekonomik analizini yapmaktır. İncelenen işletmelerde ortalama arazi genişliği 322,93 da olup bu arazinin %91'i kuru, %9'u suludur. Yetiştirilen başlıca ürünler, buğday, arpa, mercimektir. Bu ürün desenine göre incelenen işletmelerde ortalama brüt kâr 1994 yılı fiatlarıyla 473.950.000 TL'dir. Araştırma alanında ortalama traktör gücü 51,74 kw, işlenen alana düşen traktör beygir gücü 0,51 kw/ha, 1000 hektara düşen traktör sayısı 9,81 adet ve bir traktöre düşen işlenen alan 101,91 hektardır. İncelenen işletmelerde traktörler bir yılda ortalama 435,44 saat çalışmakta olup bunun 350,66 saatini (%80,53) işletme içi tarımsal işler, 43,18 saatini (%9,92) işletme dışı tarımsal işler ve 41,60 saatini (%9,55) tarım dışı işler oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre 1000 dekardan büyük işletmelerde mekanizasyon masrafları mekanizasyon kira bedellerinden düşük olduğu için traktörlerin rasyonel kullanıldığı, 1000 dekardan küçük olan işletmelerde ise mekanizasyon masrafları mekanizasyon kira bedellerinden yüksek olduğu için traktör rasyonel kullanılmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The aims of the study are, a) to analyse the results of the economic activities and socio-economic structures, b) the level of mechanization and c) to analyse the economics of mechanised operation on farms in the plains of Lower Mardin-Ceylanpinar project area in the GAP. The average size of farm is 322,93 da and of this amount 91% is dry and 9% is irrigated area. The main crops that area grown in this region area wheat, barley and lentil Under present cropping pattern the average gross profit according to the costs of 1994 is 473.950.000TL in investigated farms. In the research area the average horsepower for the tractors is 51,74 kw; the average horsepower of the tractors for area cultivated is 0,5 1 kw/ha; the number of the tractor for each 1000 hectar is 9,81 and the area cultivated for each tractor is 101,91 hectars. The tractors are being operated 435,44 hours per year of which 350,66 hours (80,53%) is for agricultural works and 43,18 hours (9,92%) is for agricultural works out of the farm and 41,60 hours (9,55%) is for non-agricultural works. It was found that tractors are rationally used in the group of farms larger than 1000 decares. Because of the mechanization costs are lower than the mechanization rental values. They are used irrationally in the group of farms smaller than 1000 decares. Because of the mechanization costs are higher than the mechanization rental values.