Âişe Abdurrahmân Bintü'ş Şâtînin hayatı, eserleri ve edebî kişiliği
Âişe Abdurrahmân Bintü'ş Şâti life, works and literary personality
  1. Tez No: 936841
  2. Yazar: MERVE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEVDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Âişe Abdurrahmân Bintü'ş-Şâtî'nin hayatı, eserleri ve edebî kişiliği irdelenmiştir. Çalışma modern bir dilci kadının hayatı ve edebî kişiliği ele alınmasından dolayı önem arz etmektedir. Söz konusu çalışma, literatür taraması ve analiz desenli yöntemle yazılmaya gayret edilmiştir. Düşünme, düşündüğünü uygulama, yenilikler yaratma ve sunma bakımından dünyadaki tüm canlılardan farklı nitelik ve yeteneklere sahip olan insanoğlu, birçok alanda yenilikler yapmış, dil ve edebiyatta da ilerleme kaydetmiştir. Bu anlamda birçok dilci çalışmalar yapmış ve bu alana ciddi anlamda katkı sağlamış ve bu hususta birçok Arap dilbilimci, çalışmalarıyla ön plana çıkmıştır. Bunlardan biri de Mısırlı bir düşünür, yazar, akademisyen, araştırmacı ve eğitimci olan Âişe Abdurrahman Bintü'ş-Şâtî'dir. Çok yönlü ve üretken bir kişilik olan Âişe Abdurrahman, farklı alanlarda çalışmalar literatüre kazandırmış ve birçok kişiye örnek olmuştur. Tefsir yönü ağır basmakla birlikte Arap dili ve edebiyatı alanında da çalışmalar gerçekleştirerek, kendinin bu alanda mahir olduğunu kanıtlamış ve birçok kişiye rol model olmuştur. Farklı Arap üniversitelerinde dersler veren yazar, Arap Dili Cemiyeti'nin metin yayıncılığı alanında ödülüne lâyık görülmüş, kendi çalışmaları yanında özellikle yaptırdığı tezlerle Arap diline ilişkin birçok yazma eserin gün ışığına çıkmasını sağlamıştır. Dolayısıyla Âişe Abdurrahman tefsir ve Arap dilbiliminde gerçekleştirdiği çalışmalarla bu sahada önemli bir kadın figür olarak yer edinmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde Âişe Abdurrahman'ın hayatı, gençliği ve eğitim yaşamındaki kariyerine odaklanılmış, ikinci bölümünde ise Âişe Abdurrahman'ın kaleme aldığı çalışmaların ayrıntılarına yer verilmiştir. Son bölümde ise Âişe Abdurrahman'ın edebî kişiliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life, works and literary personality of Âişe Abdurrahman Bintü'ş-Şâtî were examined. The study is important because it deals with the life and literary personality of a modern linguist woman. The study in question has been tried to be written with a literature review and analysis patterned method. Human beings, who have different qualities and abilities than all living things in the world in terms of thinking, applying what they think, creating and presenting innovations, have made innovations in many fields and have made progress in language and literature. In this sense, many linguists have done studies and contributed significantly to this field, and many Arab linguists have come to the fore with their works in this regard. One of them is Aisha Abdurrahman Bintü'ş-Şâtî, an Egyptian thinker, writer, academician, researcher and educator. Aisha Abdurrahman, a versatile and productive personality, contributed to the literature in different fields and became a role model for many people. Although his interpretation predominated, he also carried out studies in the field of Arabic language and literature, proving that he was skilled in this field and became a role model for many people. The author, who gave lectures at different Arab universities, was deemed worthy of the Arabic Language Society's award in the field of text publishing, and in addition to his own works, he brought to light many manuscripts on the Arabic language, especially with the theses he commissioned. Therefore, Aisha Abdurrahman has gained a place as an important female figure in this field with her studies in tafsir and Arabic linguistics. In the first part of the study, Aisha Abdurrahman's life, youth and educational career are focused on, and in the second part, details of the works written by Aisha Abdurrahman are included. In the last chapter, Aisha Abdurrahman's literary personality is examined.