The inverse of two-level Toeplitz operatormatrices
İki seviyeli Toeplitz operatör matrislerinin tersi
- Tez No: 936853
- Danışmanlar: PROF. DR. HUJO J. WOERDEMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Drexel Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Gohberg-Semencul'un ünlü formülü, belirli tekillik dışı koşullar altında, bir Toeplitz matrisinin tersini matrisin tersinin ilk ve son sütunlarındaki elemanlara dayalı olarak veren bir formül sağlar. Bu tezde, iki seviyeli Toeplitz matrisleri için benzer formülleri inceliyor ve pozitif tanımlı iki seviyeli bir Toeplitz matrisi durumunda, Gohberg-Semencul formülünün iki değişkenli bir genellemesini sunuyoruz. Bu matrisin sembolü \[ f(z_1, z_2) = P(z_1, z_2)^{-*} P(z_1, z_2)^{-1} = R(z_1, z_2)^{-1} R(z_1, z_2)^{-1} \] şeklindedir; burada $z_1, z_2 \in \mathbb{T}$ ve $P(z_1, z_2)$ ile $R(z_1, z_2)$, iki değişkenli kararlı operatör değerli polinomlardır. Ayrıca, pozitif bir sembole sahip çok seviyeli bir Toeplitz matrisinin tersinin bir yaklaşımını öneriyor ve bu yaklaşımı tersin hesaplanması için Hotelling iterasyonu başlangıç değeri olarak kullanıyoruz. Sayısal sonuçlar sunulmuştur. Ayrıca, tezde asimetrik iki seviyeli bir Toeplitz matrisi durumunda, Gohberg-Semencul formülünün iki değişkenli bir genellemesini şu formda sunuyoruz: \[ f(z_1, z_2) = P(z_1, z_2)^{-*} Q(z_1, z_2)^{-1} = R(z_1, z_2)^{-1} S(z_1, z_2)^{-1} \] burada $z_1, z_2 \in \mathbb{T}$ ve $P(z_1, z_2)$, $R(z_1, z_2)$, $Q(z_1, z_2)$, $S(z_1, z_2)$ kararlı operatör değerli polinomlardır. Ek olarak, iki seviyeli Toeplitz matrislerini içeren bir denklem çözücü de öneriyoruz. Sayısal sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The celebrated Gohberg-Semencul formula provides a formula for the inverse of a Toeplitz matrix based on the entries in the first and last columns of the inverse, under certain nonsingularity conditions. In this thesis we study similar formulas for two-level Toeplitz matrices and we provide a two variable generalization of the Gohberg-Semencul formula in the case of a positive definite two-level Toeplitz matrix with a symbol of the form \[ f(z_1, z_2) = P(z_1, z_2)^{-*} P(z_1, z_2)^{-1} = R(z_1, z_2)^{-1} R(z_1, z_2)^{-1} \] for $z_1, z_2 \in \mathbb{T}$, where $P(z_1, z_2)$ and $R(z_1, z_2)$ are stable operator valued polynomials of two variables. In addition, we propose an approximation of the inverse of a multilevel Toeplitz matrix with a positive symbol, and use it as the initial value for a Hotelling iteration to compute the inverse. Numerical results are included. In this thesis we also provide a two variable generalization of the Gohberg-Semencul formula in the case of nonsymmetric two-level Toeplitz matrix with a symbol of the form \[ f(z_1, z_2) = P(z_1, z_2)^{-*} Q(z_1, z_2)^{-1} = R(z_1, z_2)^{-1} S(z_1, z_2)^{-1} \] for $z_1, z_2 \in \mathbb{T}$, where $P(z_1, z_2)$, $R(z_1, z_2)$, $Q(z_1, z_2)$ and $S(z_1, z_2)$ are stable operator valued polynomials. In addition, we propose an equation solver involving two-level Toeplitz matrices. Numerical results are included.