Zorunlu göç sürecinde eş kaybı yaşayan Suriyeli mülteci kadınların sosyal ve duygusal deneyimleri: İstanbul Ümraniye ilçesi örneği
Social and emotional experiences of Syrian refugee women who lost a spouse during forced migration
  1. Tez No: 936873
  2. Yazar: ZEYNEP BEYZA YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, Türkiye'ye zorunlu göç sürecinde eşini kaybeden Suriyeli mülteci kadınların sosyal ve duygusal yalnızlık deneyimlerini incelemektedir. Çalışma, eş kaybının çeşitli nedenlerini (ölüm, boşanma, terk edilme, kayıp) içeren bir perspektifle katılımcıların deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında örneklem olarak Ümraniye İlçesinde yaşayan 14 katılımcı seçilmiştir. Dil bilme düzeyi, kurumsal destek, göç nedeni ve yaşanan zorluklar, yeni kültüre alışma süreci, yalnızlık deneyimleri, eş kaybı ve ikamet süresi olmak üzere belirlenen 7 konu üzerinde kadınlara yönelik olarak, 11 soru sorulmuş, yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırma kadın-göç ilişkisi, zorunlu göç teorileri, sosyal ve duygusal yalnızlık kavramı temelinde incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ili, Ümraniye ilçesinde ikamet eden, Deva Vakfı'nın Aile Destek Programı veya Ayni Yardım Programları kapsamında yer alan, 23-62 yaş arası, en az 1 çocuğu olan, eş kaybı yaşamış, 14 Suriyeli mülteci kadın oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yapılan bu araştırmada derinlemesine mülakatlarla toplanan anlatılar yorumlanmıştır. Bu bağlamda ilk olarak, göç ve zorunlu göç üzerine kavramsal çerçeve irdelenmekte ve sonrasında 'eş kaybı yaşayan kadın mülteciler' üzerine yapılan derinlemesine görüşme çalışmasının sonuçları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the social and emotional loneliness experiences of Syrian refugee women who lost their spouses during their forced migration to Turkey. Within the scope of the study, 14 participants living in Ümraniye District were selected as a sample. 11 questions were asked to women on four topics: language proficiency, institutional support, adaptation to the new culture and loss of a spouse, and in-depth face-to-face interviews were conducted. The research was examined on the basis of the woman-migration relationship, forced migration theories and the concept of social and emotional loneliness. The study group aims to include 14 Syrian refugee women who reside in the Ümraniye district of Istanbul, are within the scope of the aid programs of the Deva Foundation, are between the ages of 18-65, have at least 1 child, and have experienced the loss of a spouse. In this research conducted with the qualitative research method, the narratives collected through in-depth interviews were interpreted. In this context, first, the conceptual framework on migration and forced migration is examined, and then the results of the in-depth interview study on 'female refugees who lost their spouses' are presented.