Değirmendere Havzası'nda iklim ve arazi kullanım değişimlerinin etkisi dikkate alınarak taşkın yayılım haritalarının tahmini
Estimation of flood extent maps by taking into account the impact of climate and land use changes in Değirmendere Basin
  1. Tez No: 936901
  2. Yazar: SAEID JOUDI SANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YÜKSEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, iklim ve arazi kullanımı değişimleri etkileri dikkate alınarak, büyük taşkınlara maruz kalan Türkiye'nin Doğu Karadeniz Havzası'nda, Trabzon İli'nin güneyinde yer alan Değirmendere Havzası'nın mansabında meydana gelmesi muhtemel taşkınlar ve bu taşkınlara ait haritalar tahmin edilmiştir. Değirmendere Havzası üzerindeki Akım Gözlem İstasyonunun (AGİ) yıllık maksimum debileri için en uygun dağılım belirlenmiş, bu dağılıma göre 100, 200, 500 ve 1000 yıl tekerrür süreli taşkın debileri (QT) tahmin edilmiş ve QT/Qort değerleri ve aşılmama olasılığı (F) arasında bir ilişki elde edilmiştir. Değirmendere Havzası için QT/Qort ve F arasında elde edilen denklem ve 2040 ve 2070 ve 2100 yılları için iklim değişimi dikkate alınmış ortalama debiler (Qort) ile çeşitli tekerrür süreli debiler (QT) tahmin edilmiştir. Havzanın 2040 ve 2070 ve 2100 yılları için 100 ve 200 ve 500 ve 1000 yıl tekerrürlü tahmini taşkın debileri kullanarak akım hidrografı tahmin edilmiştir. 2000 ve 2023 yıllarına ait uydu görüntüleri yardımıyla 2040, 2070 ve 2100 yıllarına ait arazi kullanım haritaları tahmin edilmiştir. Daha sonra hidrograf ve arazi kullanım değerleri kullanılarak, belirlenen tekerrür süreleri ve yıllar için, taşkın hasarları üzerinde etkin olan taşkın parametreleri (yayılım alanı, su derinliği, ortalama su hızı, derinlik*hız ve varış zamanı) tahmin edilerek bu parametrelerin değişimleri incelenmiş ve haritalandırılmıştır. Sonuç olarak, taşkın tekerrür süresi büyüdükçe ve yıllar ilerledikçe varış zamanında azalma, diğer parametrelerde ise artış olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, considering the effects of climate and land use changes, the possible floods and maps of these floods downstream of Değirmendere Basin located in the south of Trabzon Province in the Eastern Black Sea Basin of Turkey, which is subject to major floods, were estimated. The most appropriate distribution for the annual maximum flows of the Stream Gauge Station (AGI) on Değirmendere Basin was determined, flood flows (QT) with 100, 200, 500 and 1000 yearly return periods were estimated according to this distribution and a relationship between QT/Qmean values and the probability of non-exceedance (F) was obtained. The equation obtained between QT/Qmean and F for Değirmendere Basin and the average flows (Qmean) and various return period discharges (QT) for the years of 2040, 2070 and 2100, considering climate change, were estimated. The stream hydrograph of the basin for the years 2040 and 2070 and 2100 was estimated by using 100 and 200 and 500 and 1000 yearly return periods estimated flood discharges. With the help of 2000 and 2023 satellite images, land use maps for the years 2040, 2070 and 2100 were estimated. Then, using the hydrograph and land use values, flood parameters (extent, water depth, mean water velocity, depth*velocity and arrival time) that are effective on flood damages were estimated for the determined return periods and years, and the changes of these parameters were analyzed and mapped. As a result, it was concluded that as the flood return period increases and the years progress, there will be a decrease in arrival time and an increase in other parameters.