Havayollarında dinamik grup gelir yönetimi sistemi üzerine bir araştırma
A study on dynamic group revenue management system in airlines
  1. Tez No: 936900
  2. Yazar: ÖZGE BAYGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN GEDİK GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Havayolu işletmelerinin en önemli gelir kaynağı bilet satışlarıdır. Doğru müşteriye doğru ücreti sunmayı hedefleyen gelir yönetimi stratejileri ise havayolu işletmelerinin rekabet avantajını arttırmayı hedefler. Günümüzde havayolu işletmeleri rekabet stratejileri kapsamında grup yolcusuna daha hızlı cevap vererek, hem müşteri memnuniyetini hem de şirketlerin kârlılığını artırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, havayolu sektöründe kullanılan eski grup değerlendirme sistemi ile Yeni Dinamik Grup Değerlendirme Sisteminin karşılaştırmasını yaparak, yeni sistemin avantajlarını, dezavantajlarını ve havayolu işletmelerinin gelirine olan etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, yeni sistemin etkinliğini ve kullanıcı deneyimini değerlendirmek için derinlemesine görüşme tekniği uygulanmış ve havayolu personelleri ile birebir görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, yeni dinamik sistemin otomasyon, esneklik ve zaman yönetimi açısından sağladığı faydalar, aynı zamanda sistemin uygulanmasında karşılaşılan zorluklar analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, yeni sistemin gelir yönetimini optimize ederek, havayolu işletmelerine rekabet avantajı sağladığını göstermektedir. Bununla birlikte, sistemin eksikliklerinin giderilmesi için eğitim, teknik destek ve teknolojik altyapının geliştirilmesi önerilmiştir. Çalışma, Yeni Dinamik Grup Değerlendirme Sisteminin havayolu sektöründeki etkilerini hem teorik hem de pratik düzeyde ele alarak, sektöre yönelik önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary revenue source for airline companies is ticket sales. Revenue management strategies, which aim to offer the right price to the right customer, are designed to enhance the competitive advantage of airlines. Today, as part of their competitive strategies, airlines aim to respond to group passenger requests more rapidly, thereby improving both customer satisfaction and company profitability. This study aims to compare the traditional group evaluation system with the new dynamic group evaluation system used in the airline industry, examining the advantages, disadvantages, and effects of the new system on airline revenue. As part of the research, in-depth interviews were conducted with airline employees to assess the efficiency and user experience of the new system. The study analyzed the benefits of the dynamic system in terms of automation, flexibility, and time management, as well as the challenges encountered during its implementation. Findings indicate that the new system optimizes revenue management, providing airlines with a competitive edge. However, to address its shortcomings, improvements in training, technical support, and technological infrastructure are recommended. This study evaluates the impacts of the new group evaluation system on the airline industry from both theoretical and practical perspectives, offering valuable insights for the sector.