Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişilerde hipnomeditatif yeniden işleme terapisi ile zihinsel kirlilik, yıkama davranışları ve öz-tiksinme düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mental contamination, washing behaviors, and self-disgust levels in individuals with obsessive-compulsive disorder through hypnomeditative reprocessing therapy
  1. Tez No: 936936
  2. Yazar: DİDEM TEKİN MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
HipnoMeditatif Yeniden İşleme Terapisi (HYT), hipnozun göz hareketleri ve çift taraflı uyaranın belli bir işleyiş ile birleştirildiği, terapötik bir uygulamadır. Hipnoz ve EMDR“yi konu alan birçok klinik çalışmanın yanında HYT”nin etkinliğine yönelik yapılmış çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle, bu çalışmada HYT“nin özellikle obsesif kompulsif bozukluğun öz-tiksinme, yıkama düzeyi ve zihinsel kirlilik belirtileri üzerindeki etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, tekrarlı ölçümlerin yapıldığı kesitsel bir çalışma planlanmıştır. Örneklemi, HYT uygulanan 25 ve sadece hipnoz uygulanan 25 birey olmak üzere 50 katılımcı oluşturmaktadır. Karşılaştırmanın yapılabilmesi için Öz-tiksinme Gözden Geçirilmiş Form, Vancouver Obsesif Kompulsif Envanteri ve Zihinsel Kirlenme Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler aracılığıyla veriler HYT uygulamasında önce, uygulamadan 1 ay ve 3 ay sonra toplanmıştır. HYT grubunun zihinsel kirlilik ortalamaları ön test (43,40±18,371), orta test (34,92±18,090) ve son test (23,56±14,051); yıkama düzeyi ortalamaları ön test (36,68±8,697), orta test (32,92±8,911) ve son test (26,80±11,793); öz-tiksinme için ön test (56,00±17,195), orta test (49,20±15,357), son test (42,08±16,245) için hesaplanmıştır. Sadece hipnozun uygulandığı grubun zihinsel kirlilik ortalamaları ön test (35,64±20,467), orta test (32,12±20,264) ve son test (27,20±18,746); yıkama düzeyi ortalamaları ön test için (34,68±10,672), orta test (33,52±10,296), son test (29,84±10,934); öz-tiksinme ortalamaları ön test (48,24±14,272), orta test (46,48±14,330), son test (45,12±14,466) için hesaplanmıştır. Elde edile ön test, orta test ve son test verileri, deney ve kontrol gruplarında karşılaştırılmıştır. Bulgular, deney grubunda yıkama düzeyi, zihinsel kirlilik ve öz-tiksinti düzeyleri üzerinde HYT”nin anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
HypnoMeditative Reprocessing Therapy (HRT) is a therapeutic application that combines hypnosis with eye movements and bilateral stimulation within a structured process. While numerous clinical studies have focused on hypnosis and Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR), research specifically evaluating the effectiveness of HMT is limited. Therefore, this study aimed to examine the impact of HMT on self-disgust, washing behavior, and mental contamination symptoms in individuals with obsessive-compulsive disorder (OCD). To achieve this, a cross- sectional study with repeated measures was designed. The sample consisted of 50 participants, including 25 individuals who underwent HMT and 25 who received only hypnosis. For the comparison, the Self-Disgust Revised Form, Vancouver Obsessive- Compulsive Inventory, and Mental Contamination Scale were utilized. Data were collected through these scales at three time points: prior to the intervention, one month after, and three months after the intervention. The HMT group showed the following mean scores: mental contamination (pre-test: 43.40±18.371, mid-test: 34.92±18.090, post-test: 23.56±14.051), washing behavior (pre-test: 36.68±8.697, mid-test: 32.92±8.911, post-test: 26.80±11.793), and self-disgust (pre-test: 56.00±17.195, mid- test: 49.20±15.357, post-test: 42.08±16.245). The group receiving only hypnosis showed the following mean scores: mental contamination (pre-test: 35.64±20.467, mid- test: 32.12±20.264, post-test: 27.20±18.746), washing behavior (pre-test: 34.68±10.672, mid-test: 33.52±10.296, post-test: 29.84±10.934), and self-disgust (pre-test: 48.24±14.272, mid-test: 46.48±14.330, post-test: 45.12±14.466). Pre-test, mid-test, and post-test data were compared across experimental and control groups. The findings indicate that HMT had a significant effect on reducing washing behavior, mental contamination, and self-disgust levels in the experimental group.