Kerpiç yoğun kırsal yerleşimlerde döngüsel ekonomiye geçiş modeli: Konya- Akşehir, Ortaköy ve Tipiköy örnekleri
A model for adobe dominant settlements' transition to circular economy: Konya- Akşehir, Ortaköy ve Tipiköy cases
- Tez No: 936939
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dünya nüfusu artmaya devam etmekte ve gelecek nesillerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri için gerekli olan kaynakların korunması daha önemli hale gelmektedir. Al- kullan- at modeliyle çalışan doğrusal ekonomiden döngüsel ekonomiye geçiş; mimarlık alanında en basit düşünceyle temel barınma ihtiyacının karşılanmasında döngüsel ekonomi stratejilerinden olan kaynak kullanımını azaltma, daha az gömülü enerjiye sahip yapı malzemeleri üretimi, kullanılan malzemelerin yeniden kullanımını sağlayarak döngüde kalmalarını sağlama, çevreye verilecek zararları azaltma noktasında önem kazanmaktadır. Ülkemizdeki kerpiç yapı stoğu yoğunluğu düşünüldüğünde atıl durumdaki kerpiç yapıların döngüsel ekonomi stratejileri ile değerlendirilmesi ve kerpiç yoğun kırsal yerleşimlerde yapılacak yeni yapılar için yapım sistemi tercihlerinin çevresel etkileri irdelenmesi gereken bir konudur. Farkındalık eksikliği ve usta- çırak ilişkisinin gitgide silinmesiyle bu gibi yörelerin hem mimari kimliklerinin, hem de geçmişten bugüne taşınan yapım teknolojisi bilgisinin, sosyal ve kültürel birikimlerinin aktarımının sürekliliğinin sağlanması da zorlaşmaktadır. Çalışmada bu aktarımın sürekliliğini sağlamak amacıyla“R*”“Yeniden bağlanmak”stratejisi önerilmekte ve bu stratejinin uygulanabilmesi için kısa vade adımları belirlenmektedir. Çalışma alanı Konya ili Akşehir ilçesi' nde kerpiç yapı stoğu yoğunluğu bulunan birbirine komşu Ortaköy ve Tipiköy mahalleleridir. 50 ev tasarım bilgisi ve yapım teknolojisi bakımından irdelenerek belgelenmiş ve yapısal detayları çıkarılarak örnek model türetilmiştir. Örnek model yöredeki özgün detaylar da kullanılarak hem yığma kerpiç blok sistemler hem de günümüz alternatif sistemlerinden yığma tuğla ve betonarme sistem ile yapısal olarak detaylandırılmış ve önerilen“R*”stratejisi mevcut döngüsel ekonomi“R”stratejileri ile ilişkilendirilerek kısa, orta ve uzun döngülerde etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The world population continues to increase and the protection of resources necessary for the survival of future generations becomes more important. The transition from a linear economy that operates with a take-use-throw away model to a circular economy; in the field of architecture, reducing resource use, producing building materials with less embodied energy, ensuring that used materials remain in the cycle by reusing them, and reducing environmental damage are gaining importance in terms of meeting basic shelter needs in the simplest way possible. Considering the density of adobe building stock in our country, the evaluation of idle adobe buildings with circular economy strategies and the environmental impacts of construction system preferences for new buildings to be built in adobe dominant settlements are issues that need to be examined. With the lack of awareness and the gradual erasure of the master-apprentice relationship, it is becoming difficult to ensure the continuity of the transfer of both the architectural identities of such regions, the knowledge of construction technology and the social and cultural accumulations carried from the past to the present. In the study, in order to ensure the continuity of this transfer, the“R*”“Reutility”strategy is proposed and short-term steps are determined for the implementation of this strategy. The study area is the neighboring Ortaköy and Tipiköy neighborhoods in Akşehir district of Konya province, where adobe building stock is dense. 50 houses were examined and documented in terms of design information and construction technology, and a sample model was derived by extracting structural details. The sample model was structurally detailed with both the adobe block systems and today's alternative systems such as masonry brick and reinforced concrete using the original details in the region, and the proposed“R*”strategy was associated with the current circular economy“R”strategies and its effects were revealed in short, medium and long cycles.