Yanık tedavi biriminde yatarak tedavi olan yetişkin hastaların beslenme durumu, hastanede kalma süresi ve enfeksiyon gelişme durumu arasında ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the nutritional status, length of hospital stay, and infection development in adult patients hospitalized in burn treatment units
  1. Tez No: 936963
  2. Yazar: DEMET SÜSLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN DURMAZ EDEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, yanık tedavi merkezinde yatarak tedavi edilen yetişkin hastaların beslenme durumları ile enfeksiyon gelişimi ve hastanede kalış süreleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Örneklem, toplam vücut yüzey alanının (TVYA) %10–30'u yanan, orta şiddetli yanık bulunan 100 hastadan oluşmaktadır. Hastalara ait demografik veriler, 1., 7. ve 14. günlerdeki kilo takibi, ÜOKÇ ölçümü, NRS-2002 puanları, kalori alımları,“Yanık Yarası Olan Hastayı Tanılama Formu”ve“Günlük Beslenme, Kilo ve Yanık Yarası İzlem Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Hastaların alması gereken kalori miktarı Toronto Formülü ile hesaplanmıştır. Hastaların yaş ortalaması 46,9±18,98'dir, %50'si (n=50) erkek, %44'ünde en az bir kronik hastalık bulunmaktadır. Yanık etkenleri incelendiğinde, hastaların %38'i haşlanma, %34'ü ise alev yanığına maruz kalmıştır. Hastaların %24'ünde yüz, gövde, üst ve alt ekstremiteyi içeren yaygın yanıklar bulunurken; %15'inde alt ekstremite ve ayakta, %12'sinde ise yüz, üst ve alt ekstremitede yanık saptanmıştır. Hastaların %98'inin oral yolla beslendiği belirlenmiştir. Oral beslenen hastaların %73,5'inde ağrı ve iştahsızlık, %26,5'inde ise bulantı nedeniyle beslenmenin olumsuz etkilendiği saptanmıştır. Hastaların 1., 7. ve 14. gün NRS-2002 puan ortalamaları sırasıyla 2,18; 3,06 ve 3,06'dır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between nutritional status, infection development, and length of hospital stay among adult patients hospitalized in a burn treatment center. The sample comprised 100 patients with moderate burns covering 10–30% of total body surface area (TBSA). Demographic data, body weight, mid-upper arm circumference (MUAC), NRS-2002 scores, calorie intake,“Burn Wound Patient Assessment Form,”and“Daily Nutrition, Weight, and Burn Wound Follow-up Form”were collected on days 1, 7, and 14. Required calorie intake was calculated using the Toronto Formula. The mean age of patients was 46.9±18.98 years; 50% (n=50) were male, and 44% had at least one chronic disease. Regarding burn causes, 38% of patients experienced scald burns, while 34% sustained flame burns. Extensive burns involving the face, trunk, and upper/lower extremities were observed in 24% of patients. Burns limited to the lower extremities/feet were present in 15%, and those affecting the face and extremities occurred in 12%. Oral nutrition was possible for 98% of the patients. Among these, nutrition was negatively impacted due to pain and anorexia in 73.5%, and due to nausea in 26.5%. Mean NRS-2002 scores on days 1, 7, and 14 were 2.18, 3.06, and 3.06, respectively.