Gemi ana makinesi arıza oluşumuna etki eden nedensel faktörlerin Bayes ağı ile incelenmesi
Investigation of causal factors affecting marine main engine failure occurrence with Bayesian network
- Tez No: 936964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ALTIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, gemi ana makinesi arıza oluşumuna etki eden nedensel faktörlerin Bayes Ağı ile incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 2000-2024 yılları arasında gemi ana makine kaynaklı 89 adet kaza raporu incelenmiştir. Kaza raporları, uzman görüşleri ve yazın taraması doğrultusunda gemi ana makine arızalarına neden olan arıza değişkenleri, birbiri ile olan ilişkisi tanımlanarak Bayes Ağı oluşturulmuştur. Makine dairesi personeli kaynaklı uygunsuzluklar HFACS çatısı altında sınıflandırılmıştır. Koşullu olasılık ve marjinal olasılık değerleri 7 uzmandan elde edilen görüşmeler neticesinde elde edilmiş ve her bir değişkenin koşullu olasılıkları hesaplanmıştır. Bayes Ağ modelinin geçerliliğinin ispatlanması amacıyla aksiyon 1-2-3 testleri gerçekleştirilmiş ve ardından hassasiyet analizleri uygulanmıştır. Hassasiyet analizi sonuçlarına göre gemi ana makinesi %60 olasılıksal değişim ile güç düşüşü ve %41 olasılıksal değişim ile güç kaybı yaşamaktadır. Güç düşüşüne sırasıyla egzoz ve emme hava parametreleri, soğutma suyu parametreleri ve yağ parametreleri etkili olmuştur. Egzoz ve emme hava parametrelerine en fazla etkiyi, ana makine yapısal uygunsuzlukları göstermektedir. Ana makine yapısal uygunsuzlukları, çoğunlukla bakım uygunsuzlukları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bakım uygunsuzluklarının başlıca nedensel faktörü ise, makine dairesi personelinden kaynaklanan uygunsuzluklardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the causal factors affecting the failure of the marine main engine using a Bayesian Network. A total of 89 accident reports related to marine main engine failures between 2000 and 2024 were analyzed in the scope of the study. Based on expert opinions and literature review, the failure variables causing main engine failures were defined along with their interrelationships, and a Bayesian Network was established. The inappropriate actions of the engine room personnel were classified under the HFACS framework. Conditional and marginal probability values were derived from interviews with 7 experts, and the conditional probabilities of each variable were calculated. To validate the Bayesian network model, axiom 1-2-3 tests were conducted, followed by sensitivity analyses. According to the results of the sensitivity analysis, the ship's main engine experiences a slow down with a 60% probabilistic change and a shut down with a 41% probabilistic change. The factors affecting slow down include exhaust and intake air parameters, cooling water parameters, and lubricating oil parameters, in that order. The structural inadequacies of the main engine have the greatest impact on exhaust and intake air parameters. These structural inadequacies of the main engine mostly arise due to maintenance inadequacies. The primary causal factor of maintenance inadequacies is the inappropriate actions of the engine room personnel.