Tiroid nodüllerinde maligniteyi etkileyen prognostik faktörler
Prognostic factors affecting malignancy in thyroid nodules
- Tez No: 936962
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ILIKSU GÖZÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, tiroid nodülü olan hastalarda maligniteyi öngörebilecek prognostik faktörleri belirlemektir. Sitolojik sınıflamada Bethesda sistemi temel alınarak, nodüllerin histopatolojik özellikleri, tiroid fonksiyon testleri, otoantikor düzeyleri, ultrasonografik bulguları ve TIRADS skorlamasıyla olan ilişkileri araştırılmıştır. Ayrıca, papiller ve foliküler tiroid karsinomlarının birbirinden ayırt edilmesinde klinik, laboratuvar ve radyolojik parametrelerin katkısı değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışmaya 2019–2023 yılları arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji polikliniğine başvuran, tiroid nodülü nedeniyle ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) yapılmış ve takipleri tamamlanmış 648 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, klinik tiroid durumları, laboratuvar parametreleri (TSH, fT4, fT3, Anti-TPO, Anti-TG, TRAB), nodül ultrasonografi bulguları ve TIRADS skorları ile sitopatolojik (Bethesda) ve histopatolojik sonuçları kaydedilmiştir. İstatistiksel analizlerde Pearson korelasyon, Shapiro-Wilk, ANOVA, Kruskal-Wallis, Ki-kare, Fisher exact testi ve ROC eğrisi değerlendirmeleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 648 hastanın %79.3'ü kadın, medyan yaşı ise 53'tü. En sık görülen klinik tiroid durumu ötiroidiydi (%78.9). Malignite oranı %16.2 olarak saptanırken, en yaygın histopatolojik tip papiller tiroid karsinomu (%78.1), ikinci sıradaysa foliküler karsinom (%10.5) yer aldı.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) Objective: The aim of this study was to identify prognostic factors that may predict malignancy in patients with thyroid nodules. The relationship between histopathological characteristics of the nodules and cytological classification based on the Bethesda system, thyroid function tests, autoantibody levels, ultrasonographic findings, and TIRADS scoring was investigated. In addition, the contribution of clinical, laboratory, and radiological parameters in distinguishing papillary and follicular thyroid carcinomas was evaluated. Materials and Methods: This retrospective cohort study included 648 patients who underwent fine-needle aspiration biopsy (FNAB) due to thyroid nodules and were followed up between 2019 and 2023 at the Endocrinology outpatient clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital. Demographic data, clinical thyroid status, laboratory parameters (TSH, fT4, fT3, Anti-TPO, Anti-TG, TRAB), ultrasonographic features of the nodules, TIRADS scores, cytopathological (Bethesda) and histopathological results were recorded. Statistical analyses included Pearson correlation analysis, Shapiro-Wilk, ANOVA, Kruskal-Wallis, Chi-square test, Fisher exact test and ROC curve evaluation. Results: Among the 648 patients, 79.3% were female and the median age was 53. The most common thyroid function status was euthyroidism (78.9%). The malignancy rate was 16.2%, with papillary thyroid carcinoma being the most common histopathological type (78.1%), followed by follicular carcinoma (10.5%).