Bakü'de yaşayan yetişkinlerde beslenme durumu ve alkol tüketiminin diyet inflamatuar indeksi ile ilişkisi
The relationship between nutritional status and alcohol consumption with the dietary inflammatory index in adults living in Bakü
  1. Tez No: 937005
  2. Yazar: ANAR MUSAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Alkol tüketiminin sağlık ve hastalıklarla olan ilişkisine yönelik araştırmalarda ki sonuçlar uzun süredir tartışılmaya devam etmektedir. Beslenmenin inflamasyon ile ilişkisini ortaya koyan çalışmalarda ise beslenmenin etkisi güçlü bir şekilde bildirilmektedir. Araştırma, Bakü'de yaşayan 19-64 yaş arasında yetişkin bireylerde beslenme durumu ve alkol tüketiminin diyet inflamatuar indeksi ile ilişkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan bu araştırmanın verileri anket formu ile yüz-yüze ve çevrim içi olarak toplanmıştır. 24 saatlik geriye dönük bir günlük besin tüketim kayıtlarından yararlanılarak Dİİ puanları hesaplanmış ve Dİİ puanları çeyreklerine bölünerek değerlendirilmiştir. Çalışmaya yaş ortalaması 34,19 ± 10,18 yıl olan toplam 401 birey (209 erkek, 192 kadın) dahil edilmiştir. Katılımcıların 226'sı (%56,4)'ü alkol tüketen, 175'i (%43,6) ise alkol tüketmeyen bireylerden oluşmuştur. Katılımcılarım beden kütle indeksi değerleri alkol tüketen bireylerde 25,10±3,03, alkol tüketmeyenlerde ise 24,95±4,13'dür. Beslenme durumunun öz- değerlendirmesine göre alkol tüketen ve tüketmeyen bireyler arasında fark yoktur (p>0,05). Katılımcıların niasin, B6 vitamini ve Omega-3 alım miktarları alkol tüketen bireylerde anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0,05). Alkol tüketen ve tüketmeyen katılımcılarım Dİİ puan ortalaması sırasıyla 1,68±0,80 ve 1,82±0,81'dir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The relationship between alcohol consumption and health or disease outcomes has been a subject of ongoing debate for many years. In contrast, studies examining the association between diet and inflammation consistently highlight the significant impact of dietary factors. This study aimed to investigate the relationship between nutritional status and alcohol consumption with the Dietary Inflammatory Index (DII) among adults aged 19–64 years living in Baku. Designed as a correlational descriptive study, data were collected through face-to-face and online surveys. DII scores were calculated based on 24-hour dietary recall records and evaluated by dividing the scores into quartiles. A total of 401 participants (209 men, 192 women) with a mean age of 34.19 ± 10.18 years were included in the study. Among them, 226 individuals (56.4%) reported alcohol consumption, while 175 (43.6%) did not. The body mass index (BMI) of alcohol consumers was 25.10±3.03, and that of non-consumers was 24.95±4.13. There was no significant difference in the self-reported nutritional status between alcohol consumers and non-consumers (p>0.05). The intake levels of niacin, vitamin B6, and Omega-3, fatty acids were significantly higher among alcohol consumers (p0.05). The mean DII score of alcohol consumers and non-consumers was 1.68±0.80 and 1.82±0.81, respectively (p>0.05).