Yeni tanı grup 1 pulmoner arteriyel hipertansiyon hastalarında pulmoner arteriyel hipertansiyon spesifik tedavi öncesi ve sonrası sağ ventrikül strain değerlendirme
Right ventricular strain evaluation in newly diagnosed group 1 pulmonary arterial hypertension patients before and after pulmonary arterial hypertension specific therapy
  1. Tez No: 937029
  2. Yazar: ŞEYHMUS ATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH), pulmoner arterlerdeki basıncın anormal şekilde artması ile karakterize, nadir ancak ciddi bir hastalıktır. PAH, genellikle küçük ve orta çaplı pulmoner arterlerin daralması, kalınlaşması veya tıkanması nedeniyle oluşur ve sonuç olarak sağ kalp boşluklarına artan bir yük bindirir. Bu durum zamanla sağ kalp yetmezliğine yol açabilir. Güncel veriler, prevalans olarak dünya nüfusunun %1'inde PH olduğunu gösterse de bu durum grup 1 PAH için farklıdır. Grup 1 PAH genel popülasyonda nadirdir ve prevalans olarak bir milyon yetişkin başına 5 ile 15 vaka olduğu tahmin edilmektedir. Çok nadir ve prognozu kötü olarak bilinen PH hastalığında son yıllarda tedavi ajanlarındaki yenilikler ile hastalığa karşı farkındalık artmış, tanı oranlarını artrmıştır. PH tanısı koymak için kullanılan görüntüleme yöntemlerinden biri olan konvansiyonel transtorasik ekokardiografi (TTE) sağ ventrikül (RV) disfonksiyonunu göstermede yetersiz kalmaktadır. Çalışmamızda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Sistemik Skleroz (SS) tanısı ile takipli pulmoner hipertasiyon (PH) takımı tarafından grup 1 PAH tanısı konulan veya kronik tromboemboli ilişkili grup 4 PH tanısı konulan hastalar ile SS tanısı ile takipli PAH tanısı almayan hasta grupları arasında 2 boyutlu benek takip ekokardiografi (BTE) ile PH tanısında ve tedavi takibinde öne çıkan parametreleri tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ocak 2022 ile Aralık 2024 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde PH takımı tarafından grup 1 PAH veya grup 4 PH tanısını yeni almış hastalar ile SS ilişkili grup 1 PAH tanısı almamış hastaların verileri üzerinden prospektif olarak yapıldı. Hastaların tanıları ve tedavileri, Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) 2022 pulmoner hipertansiyon tanı ve tedavileri kılavuzunda yer alan tanı ve tedavi algoritmalarına göre yapıldı. Toplam 73 hasta tarandı. Tanı kriterlerine uymayan 31 hasta çalışma dışı bırakıldı, 17 hastaya SS ilişkili grup 1 PAH ve 2 hastaya kronik tromboemboli ilişkili grup 4 PH tanısı konuldu. SS tanısı ile takipli grup 1 PAH tanısı almayan 23 hasta kontrol grubu olarak belirlendi. Bu gruplar ayrı ayrı değerlendirildi. Hasta gruplarının demografik, laboratuvar, sağ kalp kateterizasyonu (SKK), TTE ve BTE ile elde edilen verileri prospektif olarak incelendi. Bulgular: PH takımı tarafından grup 1 PAH veya 4 PH tanısı alan, çalışmaya dahil edilen hastaların bazal sağ ventrikül serbest duvar Strain (RVFW LS) değeri %-18,5±4,04, hastalık tanısı almayanların ise %-24,2±5,6 idi, gruplar arasında istatiksel anlamlı fark vardı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pulmonary arterial hypertension (PAH) is a rare but serious disease characterized by abnormal elevation of pressure in the pulmonary arteries. PAH typically arises due to narrowing, thickening, or obstruction of small- to medium-sized pulmonary arteries, leading to increased strain on the right heart chambers, which may progress to right heart failure over time. Current data indicate that pulmonary hypertension (PH) affects approximately 1% of the global population, but the prevalence of Group 1 PAH differs significantly. Group 1 PAH is rare in the general population, with an estimated prevalence of 5 to 15 cases per million adults. While PH is considered a very rare condition with a poor prognosis, recent innovations in therapeutic agents have increased awareness of the disease and improved diagnostic rates. Transthoracic echocardiography (TTE), one of the imaging modalities used for PH diagnosis, often falls short in detecting right ventricular (RV) dysfunction. In our study, we aimed to identify early predictive parameters for PH diagnosis and treatment follow-up using speckle-tracking echocardiography (STE). The study focused on patients diagnosed with Group 1 PAH or chronic thromboembolic-related Group 4 PH by the pulmonary hypertension team at Ankara University School of Medicine, as well as patients with systemic sclerosis (SS) who did not develop PAH. Materials and Methods: This prospective study was conducted between January 2022 and December 2024 at Ankara University School of Medicine. It included patients newly diagnosed with Group 1 PAH or Group 4 PH by the PH team, as well as SS patients without a PAH diagnosis. Diagnoses and treatments were based on the diagnostic and treatment algorithms outlined in the 2022 European Society of Cardiology (ESC) guidelines for pulmonary hypertension. A total of 73 patients were screened; 31 patients who did not meet diagnostic criteria were excluded. Seventeen patients were diagnosed with SS-associated Group 1 PAH, and two were diagnosed with chronic thromboembolic-related Group 4 PH. Twenty-three SS patients without PAH served as the control group. These groups were analyzed separately. Demographic, laboratory, right heart catheterization (RHC), TTE, and STE data of the patients were prospectively evaluated.