Buğday nişastasının hidrolizinde alfa-amilaz enziminin aktivitesinin incelenmesi
Investigation of alfa-amylase enzyme activity during the wheat starch hydrolysis
  1. Tez No: 93703
  2. Yazar: SEMRA YÜCEER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA KIN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Günümüzde, 100'den fazla enzim çeşitli endüstri dallarında kullanılmaktadır. Tekstil endüstrisinde de kumaşa dokuma esnasında dayanıklılık vermesi amacı ile dokuma işleminden önce haşıl maddelerinin kullanılmaları gerekli bir prosestir. Haşıl maddesi olarak kullanılan nişastayı, kumaştan uzaklaştırabilecek kimyasal materyallerin kumaş ve çevre için zararlı olmaları, üretici firmaları alternatif haşıl sökücü materyaller bulmaya itmiştir. Alternatif haşıl sökücü bu materyaller ise, farklı kaynaklı ve özellikteki a-amilaz enzimleridir. Bu çalışmada, buğday nişastası enzimatik hidroliz işlemine tabi tutulmuştur. Biyokatalitik bir reaksiyon olan bu hidroliz reaksiyonu modüler bir biyoreaktör sisteminde gerçekleştirilmiştir. pH, sıcaklık, enzim miktarı, viskozite, karıştırıcı hızı, hidrolizat ilavesi ve zamana karşılık, hidroliz derecesinin ve ct- amilaz enziminin aktivitesinin değişimi incelenmiştir. Dolayısı ile maksimum verim sağlanabilmesi amacı ile proses parametreleri optimize edilmiştir. Analizler spektrofotometrik yöntemle yapılmıştır. Ayrıca enzim aktivitesi ve nişasta konsantrasyonuna ait elde edilen deneysel veriler kullanılarak matematiksel modeller kurulmuştur. 60°C sıcaklık, 300 rpm karıştırıcı hızı ve pH 6.5 olarak belirlenen optimum proses şartlarında 2.5 ml/1 enzim ilavesi ile yapılan hidroliz işlemi sonunda, a-amilaz enziminin aktivitesini %48.01 kaybettiği ve buğday nişastasının hidroliz derecesinin %39.82 olduğu bulunmuştur. vıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, over one hundred enzymes are used by different industry. In the textile industry, using size materials is a necessary process before weaving for being strengthened threads during weaving. Chemical materials, which are able to remove starch sizes from textiles, are harmfull for fabrics and environment so it forced the manufacturer to find alternative desizing materials. These alternative desizing materials are a-amylase enzymes which have been produced from different sources and have different properties. In this study, wheat starch is used for the enzymatic hydrolysis. This hydrolysis reaction which is a biocatalytic reaction was performed in a modular bioreactor system. The degree of hydrolysis (%) and a-amylase activity (%) were investigated versus pH, temperature, viscosity, amount of enzyme solution added, stirred rate, amount of hydrolysate added and time. The process parameters were optimized for obtaining maximum efficiency. Analyses were made by spectrofotometric method. The mathematical models are also derived by using the experimental data of both enzyme activity and starch concentration. The optimum conditions have been determined as temperature 60°C, stirred rate 300 rpm and pH 6.5. After hydrolysis of wheat starch by addition of 2.5 ml/1 enzyme solution in determined conditions, a-amylase enzyme has lost its activity 48.01 % and the hydrolysis degree of wheat starch have been found as 39.82 %. IX