Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeli ve maliyet analizi
The Wind energy potential of Turkey & the cost analysis
- Tez No: 93702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Enerji üretim maliyetleri her geçen yıl arttıkça alternatif enerji kaynaklarına olan ilgi de yoğunlaşmıştır. Güneş, dalga, jeotermal ve rüzgar gücü ile ilgili bir çok proje dünya genelinde hükümetler tarafından desteklenmektedir. Rüzgar enerjisi bunların içinde en fazla dikkati çeken olmaktadır. Günümüzde, elektrik üretimi için rüzgar türbinleri üreten bir çok firma vardır. Bir yerleşim alanında bu tip makinalar yıllık ortalama ne kadar enerji sağlar? Uygulanabilirliği nasıl? Bakım ve onarımı pahalı mı? Ömürleri ne kadardır? Çok sayıda küçük türbin kullanımı maliyet bakımından büyük türbin kullanımından daha mı uygun? Rüzgar türbininin maliyet analizi nasıl yapılır? Türkiye'nin rüzgar gücü potansiyeli nedir? Gelecek yatırımlar ne yönde olacaktır? Bu ve bunun gibi soruların cevabı bu çalışmada yer almıştır. Bu çalışmada kullanılan yöntem bilinen proje analizlerine benzemektedir. Bu methoda göre, projenin nakit akışları net şimdiki değeri ve geri ödeme süresini hesaplamak amacıyla kullanılmıştır. Maliyet analizleri, ilgili verilerin girilmesiyle bilgisayar desteği ile gerçekleştirilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the cost of energy increases each year, long neglected alternative energy sources are receiving more attention. Many projects involving solar, tidal, geothermal, and wind power are being sponsored by governments around the world. Wind power, however receive more attention day by day. Today, there are several companies that sell windmills for the production of electricity. How much annual energy will these machines produce in a given location? Are they reliable? Are they expensive to operate and maintain? How long do they last? Will several small windmills be more cost effective than the large ones? How does one make a financial analysis of a windmill? What is the wind potential of Turkey? What will be the future investments? These, and other questions, are addressed in this study. The method of analysis used in this study is similar to the familiar project analysis. This method uses the cash flows of the project to calculate net present value and internal rate of return as measures of the project's cost. VI i