Analitik hiyerarşi yaklaşımı
The Analytic hierarchy process
- Tez No: 93704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Günlük yaşamda vermek zorunda kalman kararların bir kısmı oldukça basit iken büyük bölümü ise üzerinde derinlemesine düşünmeyi ve irdelemeyi gerektirir. Bu amaçla birçok bilim adamı tarafından çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Karmaşık yapılı karar problemlerinde, karar alternatif ve kriterlerine relatif (göreli) değerleri verilmek suretiyle yönetsel karar mekanizmasının çalıştırılması esasına dayanan birçok amaçlı karar verme yöntemi olan Analitik Hiyerarşi Yaklaşımı (Proses) bunlardan biridir. Çalışmanın birinci bölümünde; karar vermenin genel tanımı, karar türleri, karar verme süreci, karar probleminin unsurları hakkında genel bilgi ve Analitik Hiyerarşi Yaklaşımının karar aniliz teknikleri arasındaki yerinden kısaca bahsedilmiştir. ikinci bölümde; Analitik Hiyerarşi Yaklaşımının ana hatları ile incelendiği bu bölümde, yöntemin genel tammlaması, uygulanması ve faydalan, dezavantajları anlatılmıştır. Ayrıca bu yöntemde AHY'nin uygulama aşamaları olan hiyerarşik yapıyı oluşturma, hiyerarşinin her seviyesinde öğelerin (elemanların) ikili karşılaştırma suretiyle önceliklerini (üstünlüklerin) belirlenmesi, ikili karşılaştırma (öncelik) matrisinin kurulması, özvektör ve özdeğerin hesaplanması ve sonuçların nasıl değerlendirileceği açıklanmıştır. Bu bölümde bu yöntemin matematiksel temellerinden söz edilmiştir. Literatürde mevcut olan birkaç örnek verilmiştir. Üçüncü bölümde; lineer hiyerarşik yapıya ait literatürde mevcut olan günlük hayatta, milli politikalar-hükümet kararlan, pazarlama vektörü gibi çeşitli alanlarda uygulanan AHY'den örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde, non-lineer hiyerarşik yapılann oluşturduğu geri beslemeli sistemler ve bu sistemlerin önceliklerini belirleme ve böyle bir ölçümü gerçekleştirmek için süpermatris tekniği konusunda bilgi verilmiş ve konuyu açıklayıcı örnekler yer almıştır. Beşinci bölümde ise, feedback sistemler ve süpermatris tekniğinin uygulandığı örnekler verilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While same of the decisions which are to be made in daily life are rather simple, yet the larger part of them necessitate thinking deeply and examining. Various methods have been developed by a lot of scientists for that purpose. The analythical hierarchy approach is one of these which is the multi purpose decision making method based upon the basis of running the managerial decision mechanism by giving the relative priority values to the decision alternatives and oriterions in the complicated decision problems. In the first chapter of the study, a general information has been given about the decision problems, decision making concepts, types of decision, decision making process, elements of decision problem and mentioned briefly from the place of the Analythical Hierarchy Approach among the decision analyse technics. In the second chapter where AHP is examined with its fundamental principles, the general definition of the method, its application fields and advantages of the method as well as its disadvantages have been explained. On the other hand, building the hierarchic structure, determining the relative priorities of the elements at all the levels of hierarchy by a pair wise comparison, building the pair wise matrices, calculation of eigenvectors and eigenvalues, how the consistency ratio is calculated and evaluated which are the application fields of AHP in this method have been explained. The mathematical fundamentals of the method have been mentioned. In the third chapter, some examples from AHP have been given which are applied in various fields such as marketing sector, government decisions, national politics, daily life that one available in the literature belonging to the linear hierarchic structure. System with feedback and supermatnx tecneque have been given in the fourth and fiveth chopter. Vli