Bruselloz hastalarında plazma aminoasit profilindeki değişikliklerin hastalığın seyri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of changes in plasma amino acid profile on the course of the disease in brucellosis patients
- Tez No: 937046
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Bruselloz dünyada en sık görülen zoonotik hastalıklardan biridir. Çok geniş klinik spektrumlarda görülebilmesi sebebi ile birçok hastalıkla ayrıcı tanıya girmektedir. Amino asitler, vücudumuzda birçok metabolik süreçte yer alan ve aynı zamanda proteinlerin yapı taşı olan önemli moleküllerdir. Çeşitli maligniteler, enfeksiyon hastalıkları ve inflamatuar hastalıklarda plazmadaki düzeylerinde farklılıklar tespit edilmiş olup, hastalıkların patogenezinde rol oynayabildikleri bilinmektedir. Bu çalışmada, bruselloz tanılı hastaların plazmalarında bulunan serbest aminoasit profilinde, sağlıklı bireylere kıyasla değişiklik olup olmadığını belirlemek; farklı klinik alt gruplarda bu amino asitlerin tanıda yardımcı parametreler olarak kullanılıp kullanılamayacağı ve hastalık seyrindeki değerlerinin belirlemesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kuruluʼnun onayı ile, hastanemiz poliklinik ve kliniğine başvuran ve çalışma kriterlerine uyan 45 akut, 45 subakut, 45 kronik bruselloz hastası ve 45 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Gönüllülerden EDTA'lı tüpe kan örnekleri alınarak plazmaları ayrıştırıldı ve 43 amino asitin kantitatif tayini yapıldı. Klinik alt gruplar ve kontrol grubu istatistiksel analizlerle kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Background: Brucellosis is one of the most common zoonotic diseases in the world. Since it can be seen in a wide clinical spectrum, it is included in the differential diagnosis with many diseases. Amino acids are important molecules that take part in many metabolic processes in our body and are also the building blocks of proteins. Differences in plasma levels have been detected in various malignancies, infectious diseases and inflammatory diseases, and it is known that they may play a role in the pathogenesis of diseases. In this study, we aimed to determine whether there is a change in the free amino acid profile in the plasma of patients diagnosed with brucellosis compared to healthy individuals; it was aimed to determine whether these amino acids can be used as auxiliary parameters in diagnosis in different clinical subgroups and to determine their impotance in the course of the disease. Methods: With the approval of Atatürk University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee, 45 acute, 45 subacute, 45 chronic brucellosis patients and 45 healthy people who applied to our clinic and met the study criteria were included in the study. Blood samples were taken from the volunteers into an EDTA tube, their plasma was separated, and 43 amino acids were quantitatively determined. Clinical subgroups and the control group were compared by statistical analysis.