Sınıf öğretmenlerinin öğretmen öz yeterlilikleri ile üstün yeteneklilerin eğitimine ilişkin öz yeterliliklerinin karşılaştırılması
Comparison of regular primary school teachers' teacher self-efficacy and their self-efficacy regarding gifted education
  1. Tez No: 937056
  2. Yazar: EMİNE SÜRMELİ ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARİLENA ZİNOVİA LEANA TAŞCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma sınıf öğretmenlerinin öğretmen öz yeterlilikleri ile üstün yeteneklilerin eğitimine ilişkin öz yeterliliklerinin mukayesesinin yapılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini sınıf öğretmenleri, örneklemiyse İstanbul kenti içinde farklı türde özel ve devlet eğitim kurumlarında çalışan ve gönüllü olarak araştırmaya katılan 402 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma nicel veriler ile ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış ve uygulanmıştır. Araştırma verileri anket formu kullanımıyla sağlanmıştır. Anket formunda üç kısım bulunmaktadır. Birinci kısımda dört tane demografik değişkenlere ilişkin madde yer almaktadır. 2. kısımdaysa“Öğretmen Öz yeterlilik İnancı Ölçeği”yer almaktadır. Ölçek, 27 madde ve Akademik Öz yeterlilik, Sosyal Öz yeterlilik, Mesleki Öz yeterlilik, Entelektüel Öz yeterlilik olmak üzere 4 alt boyuttan oluşmaktadır. Üçüncü bölümde ise“Üstün Yetenekliler Eğitimine İlişkin Öz Yeterlilik Ölçeği”yer almaktadır. Araştırma sonucunda, öğretmen öz yeterlilik inancı ve üstün yetenekliler eğitimine ilişkin öz yeterlilik inancı arasında tüm boyutlarında yaşa ve eğitim düzeyine ilişkin anlamlı ilişkilerin bulunduğu görülürken, cinsiyete göre anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Yaşın artmasıyla öğretmen öz yeterlilik inancı ve üstün yeteneklilerin eğitimine ilişkin öz yeterlilik inancı düzeylerinin de arttığı görülmüştür. Yüksek lisans düzeyinde eğitime sahip olan öğretmenlerin öğretmen öz yeterlilikleri ve üstün yeteneklilerin eğitimine ilişkin öz yeterliliklerinin lisans düzeyinde eğitime sahip olan sınıf öğretmenlerinden yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to compare classroom teachers' teacher self-efficacy and their self-efficacy regarding gifted education. The population of the study consisted of classroom teachers and the sample consisted of 402 classroom teachers working in different types of private and public educational institutions in the city of ISTANBUL and participating in the study voluntarily. The research was designed and implemented in a relational survey model with quantitative data. The research data were obtained by using a questionnaire form. There are three parts in the questionnaire form. The first part includes four items related to demographic variables. The 2nd part includes the“Teacher Self-Efficacy Belief Scale”. The scale consists of 27 items and 4 sub-dimensions: Academic Self-Efficacy, Social Self-Efficacy, Professional Self-Efficacy, and Intellectual Self-Efficacy. The third part is the“Self-Efficacy Scale for Gifted Education”. As a result of the research, significant relationships were found between teacher self-efficacy beliefs and self-efficacy beliefs related to gifted education in all dimensions with respect to age and education level, while no significant difference was found with respect to gender. It was observed that the levels of teacher self-efficacy beliefs and self-efficacy beliefs about gifted education increased with increasing age. It was concluded that teacher self-efficacy and self-efficacy beliefs about gifted education of teachers with master's degree level education were higher than classroom teachers with bachelor's degree level education.