Sığır besiciliğinde kredi erişimi ve finansal okuryazarlık: Tokat ili merkez ilçesi örneği
Credit access and financial literacy in cattle breeding: The case of Tokat central district
  1. Tez No: 937055
  2. Yazar: GÜLBAHAR TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Tokat ili merkez ilçesinde sığır besiciliği yapan işletmelerin sosyo-demografik yapıları, üretim sürecindeki varlıkları (barınak, yem, sığırcılık geliri vs.) kredi kullanımları ve finans durumları incelenerek; finansal okuryazarlık düzeyinin etkisi ve önemini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında yoğun besicilik faaliyeti gösteren 27 köy üzerinden 169 işletme belirlenmiş ve belirlenen işletmeler tabakalı örnekleme yöntemiyle (5-10, 11-30, 31-227) incelenmiştir. Görüşmeler, 2024 yılında yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. İşletme sahiplerinin ortalama yaşı 49, mesleki deneyimleri ise yaklaşık 26 yıldır. Yıllık ortalama tarımsal gelirleri 307.156 TL olup, büyük çoğunluğu ilkokul ve ortaokul mezunudur. Yetiştiricilerin çoğu besiciliği baba mesleği ya da geçime katkı amacıyla yapmaktadır. İşletmelerin %98'i kapalı ahır sistemine sahiptir. İşletmelerin %65'i arazi varlığına sahip olup yem bitkisi üretimi için ortalama 21 dekar alan kullanmaktadır. Üretim modeli olarakentansif besicilik tercih edilmektedir. Köylerin %88'inde köy ortak malı meralar bulunmaktadır. Sığır besiciliği yapan işletmelerde en çok etkilenilen sorunların başında fiyat dalgalanmalarının geldiği, enflasyonun ise en çok yem fiyatlarında yetiştiricileri etkilediği tespit edilmiştir. İşletmelerin yalnızca %12'si öz sermayesini yeterli bulmakta; büyük çoğunluk banka kredisi veya eş-dost borcuna başvurmaktadır. Sığır besicilikte kredi kullanımı yaygın olsa da kredi kullanımlarında besiciler en çok faiz oranlarından ve prosedürlerden şikâyetçidir. Kredi kullanımı çoğunlukla yem, ilaç ve veterinerlik giderlerini karşılamak amacıyla tercih edilmektedir. Sigorta kullanım oranları da oldukça düşüktür; sigorta yaptırmayı tercih eden yetiştiricilerin çoğunluğu ise banka zorunlu tuttuğu için sigorta yaptırmaktadır. Bu veriler, yetiştiricilerin finansal araçlara erişimi olsa da bu araçları bilinçli, planlı ve etkin şekilde kullanmakta zorlandıklarını göstermektedir. Geleneksel yatırım anlayışı, düşük sigorta bilinci ve öz sermaye planlamasındaki eksiklikler, finansal okuryazarlık düzeyinin artırılması gerekliliğini açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the central district of Tokat province in order to reveal the effect and importance of the level of financial literacy by examining the socio-demographic structures, assets in the production process (shelter, feed, cattle income, etc.), credit usage and financial status of cattle breeding enterprises. Within the scope of the research, 169 enterprises were determined from 27 villages that showed intensive cattle breeding activity and the determined enterprises were examined with the stratified sampling method (5-10, 11-30, 31-227). Interviews were conducted in 2024 with a face-to-face survey method. The average age of the enterprise owners is 49 and their professional experience is approximately 26 years. Their annual average agricultural income is 307,156 TL and the majority are primary and secondary school graduates. Most of the breeders do cattle breeding as a father's profession or to contribute to their livelihood. 98% of the enterprises have a closed barn system. 65% of the enterprises have land assets and use an average of 21 decares of land for forage crop production. Intensive livestock farming is preferred as a production model. 88% of the villages have pastures that are common property of the village. It has been determined that price fluctuations are the most affected problems in cattle farming enterprises, and inflation affects breeders the most in feed prices. Only 12% of the enterprises find their equity capital sufficient; the vast majority resort to bank loans or loans from friends and family. Although credit use is common in cattle farming, breeders mostly complain about interest rates and procedures in credit use. Credit use is mostly preferred to cover feed, medicine and veterinary expenses. Insurance usage rates are also quite low; the majority of breeders who prefer to have insurance do so because the bank requires it. This data shows that although breeders have access to financial instruments, they have difficulty using these instruments consciously, in a planned and effective manner. The traditional investment approach, low insurance awareness and deficiencies in equity planning clearly reveal the need to increase the level of financial literacy.