'Yeşil Enerji Koridoru' projelerinde ülkelerin enerji güvenliğinin uluslararası hukuk çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of energy security of countries in 'Green Energy Corridor' projects within the framework of international law
- Tez No: 937073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM İLKER MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Enerji iş birliği alanı çok boyutlu sorunsalları ile geleceğimize etki eden stratejik öneme sahip bir alandır. İlk olarak, enerjiyi ortaya çıkaran kaynağın ki bu kaynakların büyük bir kısmı doğadan gelen enerji kaynaklarıdır- önemine dikkat çekmek gerekir. Bu çalışma, uluslararası enerji güvenliği alanında, hangi uluslararası örgütün, devletlerin faaliyetlerini koordine edebileceği sorusunu araştırmaktadır. Bu örgütler hedeflerini gerçekleştirmek için hangi uluslararası hukuk araçlarını kullanmaktadır? Çalışma aynı zamanda enerji güvenliği kavramının değişen eğilimlerini ve uluslararası hukuk boyutunu da incelemektedir. Enerji güvenliği alanı ile uluslararası hukuk ilişkisinin tarihsel gelişimine yer verilmekte ve enerji güvenliğine ilişkin uluslararası hukukun gelişimindeki ana aşamalar analiz edilmektedir. Bu çalışmada, farklı enerji güvenliği tanımları karşılaştırılmakta ve enerji güvenliğini düzenleyen uluslararası hukuk normları incelenmektedir. Tez, küresel olguların enerji güvenliği alanındaki yasal normların gelişimi üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Uluslararası kuruluşların (BM, IEA, OPEC, Enerji Şartı, vb.) enerji güvenliği için uluslararası çerçevenin şekillendirilmesindeki rolü incelenmektedir. Yeşil Enerji Koridoru kavramı ve özü ile uluslararası düzenlemesinin yanı sıra bu tür projelerin düzenlenmesine yönelik temel amaçlar, hedefler ve yasal mekanizmalar analiz edilmektedir. Yeşil Enerji Koridoru projelerinin uygulanmasını düzenleyen uluslararası anlaşmalar ve sözleşmelerle, başarılı uluslararası uygulama örnekleri, farklı ülkelerin projelere katılımının analizi ve ulusal yasal çerçeveler ve bunların uluslararası normlarla etkileşimi incelenmektedir. Bu çalışma aynı zamanda Yeşil Enerji Koridoru bağlamında enerji güvenliğine ilişkin uluslararası düzenlemelerin sorunlarını ve beklentilerini ortaya koymaktadır. Mevcut sorunlar ve zorluklar analiz edilmekte, uluslararası hukuktaki potansiyel değişiklikler ve reformlar ile Yeşil Enerji Koridoru kapsamındaki yeni girişimler ve projeler sunulmaktadır. Yukarıda belirtilenler ışığında, enerji güvenliğinin uluslararası düzenlemesinin iyileştirilmesine yönelik tavsiyeler, uluslararası çerçevenin iyileştirilmesine yönelik öneriler ve Yeşil Enerji Koridoru projelerinin uygulanmasının etkinliğini artırmaya yönelik olası tedbirler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The field of energy cooperation is one of the strategic areas, both in terms of the importance of the source of formation and the observance of security considerations aimed at ensuring a balance between the interests of the country supplying the resources and those of its consumers. At the same time, it is the legal regulation that plays a key role in regulating the process of procurement of energy resources and the legality of their use. This study explores the question of which international organizations can coordinate the activities of states in the field of international energy security. What instruments of international law do these organizations use to achieve their objectives? The study also examines the changing trends of the concept of energy security and its international law dimension. The historical development of international law in the field of energy security is presented and the main stages in the development of international law on energy security are analysed. Different definitions of energy security are compared and international legal norms regulating energy security are analysed. The thesis analyses the impact of global events on the development of legal norms in the field of energy security. The role of international organizations (UN, IEA, OPEC, Energy Charter, etc.) in shaping the international framework for energy security is examined. The concept and essence of the Green Energy Corridor and its international regulation, as well as the main goals, objectives and legal mechanisms for the regulation of such projects are analysed. The international agreements and conventions regulating the implementation of Green Energy Corridor projects, examples of successful international implementation, analysis of the participation of different countries in the projects, and national legal frameworks and their interaction with international norms are examined. This study also reveals the problems and prospects of international regulation of energy security in the context of the Green Energy Corridor. Current problems and challenges are analysed, potential changes and reforms in international law and new initiatives and projects within the Green Energy Corridor are presented. In the light of the foregoing, recommendations for improving the international regulation of energy security, suggestions for improving the international framework and possible measures to increase the effectiveness of the implementation of the Green Energy Corridor projects are presented.