Kronik non-spesifik bel ağrılı hastalarda tele-rehabilitasyonun ağrı, kinezyofobi ve dizabilite üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of tele-rehabilitation on pain, kinesiophobia and disability in patients with chronic non-specific low back pain
  1. Tez No: 937074
  2. Yazar: EBRU SALUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı kronik non-spesifik bel ağrılı hastalarda telerehabilitasyonun ağrı, dizabilite, kinezyofobi ve normal eklem hareket açıklığının üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 18-64 yaş arası kronik non-spesifik bel ağrılı 100 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda 50 hastaya zoom platformu üzerinden online olarak, 50 hastaya ise klinik ortamda yüzyüze sorumlu fizyoterapist süpervüzörlüğünde McKenzie ekstansiyon egzersizleri uygulanmıştır. Her iki grupta egzersiz seansı yaklaşık 25-30 dakikada tamamlanmıştır. Çalışmamızda ağrı değerlendirmesi Görsel Analog Skalası (GAS) ile; dizabilite değerlendirmesi Oswestry Dizabilite İndeksi (ODİ) ile; kinezyofobi değerlendirmesi Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile; Normal Eklem Hareket (NEH) değerlenlendirmesi gonyometre ile değerlendirilmiştir. İstatistik analizler SPSS 22.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. p0,05), her iki grupta ölçüm zamanlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüş ve ağrı seviyesi her iki gruptada azalmıştır (p0,05), her iki grupta ölçüm zamanlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüş ve dizabilite düzeyi azalmıştır (p0,05) ve her iki grupta ölçüm zamanlarına göre farklılık göstermediği görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of telerehabilitation on pain, disability, kinesiophobia and normal range of motion in patients with chronic non-specific low back pain. The study included 100 patients aged 18-64 years with chronic non-specific low back pain. In our study, McKenzie extension exercises were applied to 50 patients online via the zoom platform and to 50 patients face-to-face in the clinical environment under the supervision of a physiotherapist in charge. In both groups, the exercise session was completed in approximately 25-30 minutes. In our study, pain was assessed with the Visual Analogue Scale (VAS), disability was assessed with the Oswestry Disability Index (ODI), kinesiophobia was assessed with the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), and Range of Motion (ROM) was assessed with a goniometer. Statistical analyses were performed with the help of SPSS 22.0 software. p0.05), a statistically significant difference was observed in both groups according to the measurement times and the pain level decreased in both groups (p0,05), a statistically significant difference was observed in both groups according to the measurement times and the level of disability decreased in both groups (p0,05) and no difference was observed according to the measurement times in both groups (p>0,05).