Ortaokul öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimleri ile sürdürülebilir öğrenme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between middle school students' critical thinking tendencies and their sustainable learning levels
- Tez No: 937086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE ESKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimleri ile sürdürülebilir öğrenme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kırklareli ili Merkez ilçesindeki 3 resmi ortaokulda 5., 6., 7. ve 8. sınıf düzeyinde öğretim gören toplam 1103 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak; Eskici tarafından 2019 yılında geliştirilmiş olan“Sürdürülebilir Öğrenme Ölçeği”ile Yıldırım Döner ve Demir tarafından 2021 yılında geliştirilmiş olan“Ortaokul Öğrencileri İçin Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistik paket programına aktarımı sağlanmıştır. Alt problemler çerçevesinde çeşitli değişkenler (yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, başarı belgesi, kardeş sayısı, sportif ve sanatsal faaliyetlere katılım durumu) açısından farklılaşma olup olmadığı incelenmiştir. Değişkenlerden elde edilen sonuçlarla uygun olacak şekilde Mann Whitney U ve Kruskal Vallis H testi yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında ortaokul öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimlerinin ve sürdürülebilir öğrenme düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Eleştirel düşünme eğilimi ölçeğinin tamamı dikkate alındığında ortaokul öğrencilerinin cinsiyet, başarı belgesi, kardeş sayısı, sportif ve sanatsal faaliyetlere katılım durumu değişkenleri açısından anlamlı farklılık oluşturduğu, sınıf düzeyi değişkeni açısından ise anlamlı farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Sürdürülebilir öğrenme ölçeğinin tamamı dikkate alındığında ise ortaokul öğrencilerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, başarı belgesi, kardeş sayısı ve sanatsal faaliyetlere katılım durumu değişkenleri açısından anlamlı farklılık oluşturduğu, sportif faaliyetlere katılım durumu değişkeni açısından ise anlamlı farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Ortaokul öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimleri ile sürdürülebilir öğrenme düzeyleri arasında anlamlı, orta düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between critical thinking dispositions and sustainable learning levels of middle school students. Relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. The sample of the study consists of a total of 1103 students studying at the 5th, 6th, 7th and 8th grade level in 3 official secondary schools in the central district of Kırklareli province in the 2023-2024 academic year. In this study,“Sustainable Learning Scale”developed by Eskici in 2019 and“Critical Thinking Tendency Scale for Secondary School Students”developed by Yıldırım Döner and Demir in 2021 were used as data collection tools. The data obtained were transferred to the statistical package program. Within the framework of the sub-problems, it was examined whether there was a difference in terms of various variables (age, gender, grade level, achievement certificate, number of siblings, participation in sports and artistic activities). Mann Whitney U and Kruskal Vallis H tests were conducted in accordance with the results obtained from the variables. In the light of the findings, it was concluded that the critical thinking tendencies and sustainable learning levels of middle school students were at a high level. When the entire critical thinking disposition scale was taken into consideration, it was seen that there was a significant difference in terms of gender, certificate of achievement, number of siblings, participation in sportive and artistic activities, while there was no significant difference in terms of the class level variable. When the whole sustainable learning scale was taken into consideration, it was seen that there was a significant difference in terms of gender, grade level, certificate of achievement, number of siblings and participation in artistic activities, but not in terms of participation in sportive activities. It was concluded that there is a significant, moderate and positive relationship between critical thinking tendencies and sustainable learning levels of middle school students.