Romatoid artritli hastalarda hastalık aktivitesi ile gastroknemius kas sertliği arasındaki ilişki
Relationship between disease activity and gastrocnemius muscle stiffness in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 937105
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Romatoid artrit; etyolojisi net bilinmeyen, simetrik, inflamatuar, periferik bir poliartrittir. Tipik olarak kıkırdak ve kemik erozyonu yoluyla eklem tahribatına yol açar. RA hastalarında %25-70 oranında kas zayıflığı ve düşük kas yoğunluğu izlenmektedir. RA'daki miyopatik özellikleri tanımlamak ve araştırmak amacıyla invazif olmayan kantitatif yöntemlerin kullanımı son yıllarda artış göstermeye başlamış olsa da bu yöntemler henüz yaygınlaşmamış ve standart bir değerlendirme aracı haline gelmemiştir. RA'da kasların biyomekanik durumuna yeni bir bakış açısı sunabilen ultrason kayma dalgası elastografisi (SWE) kullanılarak kaslar invazif olmayan bir şekilde değerlendirilebilir. Bu çalışma RA tanılı hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubu karşılaştırıldığında, hastalık aktivitesi ile gastroknemius kas sertliği arasında nasıl bir ilişki olduğunu anlamayı amaçlamıştır. Yöntem: Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji kliniğine başvuran RA tanısı olan 60 hasta ve 60 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. RA tanılı hastalar DAS28-CRP hastalık aktivite skoruna göre gruplandırılmıştır ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Hastalık aktivitesine göre gruplandırılan hastaların ve kontrol grubunun usg cihazı ile gastroknemius kas sertliğine bakılmıştır. Çalışma SGK kapsamında olmayan bağış usg cihazıyla yapılmıştır. Ultrasonda SWE tekniği kullanılarak gastroknemius kas sertliği ölçülmüştür. Hasta ve kontrol grubun boy ve kiloları ölçülerek vücut kitle indeksi hesaplanmıştır. Hasta ve kontrol grubun rutinde bakılan kan tetkikleri yapılmıştır. Hasta ve kontrol grubuna fiziksel aktivitenin değerlendirilebilmesi açısından uluslararası fiziksel aktivite anketi olan IPAQ (kısa) anketinin doldurulması istenmiştir. Bulgular: RA tanısı almış 60 hasta ve sağlıklı 60 kontrol grubu ile yürütülen çalışmamızda hastaların tümü kadındır. RA grubunun yaş ortalaması 49,71±8,81 yıl, sağlıklı kontrol grubunun yaş ortalaması 47,29±5,18 yıldır. RA grubunun VKİ ortalaması 29,00±4,55 kg/m2, sağlıklı kontrol grubunun VKİ ortalaması 28,97±6,59 kg/m2'dir. Gruplar arasında fiziksel aktivite düzeyi açısından bir fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Rheumatoid arthritis (RA) is a symmetric, inflammatory, peripheral polyarthritis of unknown etiology. It typically leads to joint destruction through cartilage and bone erosion. In RA patients, muscle weakness and low muscle density are observed in approximately 25–70% of cases. Although the use of noninvasive quantitative methods to define and investigate the myopathic features of RA has increased in recent years, these methods have not yet become widespread or established as standard assessment tools. Shear wave elastography (SWE), an ultrasound-based technique that offers a new perspective on the biomechanical status of muscles in RA, enables the non-invasive evaluation of muscles. This study aimed to investigate the relationship between disease activity and gastrocnemius muscle stiffness by comparing a group of patients diagnosed with RA to a healthy control group. Method: The study included 60 patients diagnosed with RA who presented to the Rheumatology Clinic of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine and 60 healthy control groups. RA patients were grouped according to the DAS28-CRP disease activity score and compared with the healthy control group. Gastrocnemius muscle stiffness was evaluated using an ultrasound device in both the patient groups (classified by disease activity) and the control group. The study was conducted using a donated ultrasound device that was not covered by the Social Security Institution (SGK). Gastrocnemius muscle stiffness was measured using the shear wave elastography (SWE) technique on ultrasound. The height and weight of both the patient and control groups were measured, and body mass index (BMI) was calculated. Routine blood tests were performed for both groups. Additionally, both the patient and control groups were asked to complete the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ-short form) in order to assess their level of physical activity. Results: In our study conducted with 60 patients diagnosed with RA and 60 healthy control subjects, all participants were female. The mean age of the RA group was 49.71±8.81 years, while the mean age of the healthy control group was 47.29±5.18 years. The mean BMI of the RA group was 29.00±4.55 kg/m², and the mean BMI of the healthy control group was 28.97±6.59 kg/m². There was no significant difference in physical activity levels between the groups (p>0.05).