Romatoid artritli kadın hastalarda aerobik ve dirençli egzersizlerin sonografik kas ölçümleri, fonksiyonel durum, vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of aerobic and resistive exercise on sonographic muscle measurements, functional status, body composition and quality of life in female patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 714891
  2. Yazar: AYLİN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YİLMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışma ile hastalık aktivitesi düşük ya da remisyonda olan kadın RA hastalarına uygulanan farklı egzersiz tiplerinin hastalık aktivitesi, ağrı, fonksiyonel durum, yaşam kalitesi üzerine etkilerini objektif veriler olan vücut kompozisyonu ve kas ölçümleri ile destekleyerek göstermeyi amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntemler: En az 1 yıldır romatoid artrit tanılı 20-50 yaş aralığında kadın hastalar tarandı. Dahil etme kriterlerine uygun olan hastalar 12 haftalık farklı egzersiz gruplarına randomize edilerek dağıtıldı. Bir gruba koşu bandı ile aerobik egzersiz ve eklem hareket açıklığı egzersizleri, ikinci gruba kum torbası ile rezistif egzersiz ve eklem hareket açıklığı egzersizleri ve kontrol grubuna sadece eklem hareket açıklığı egzersizleri uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrasında ağrı, hastalık aktivitesi, inflamatuar parametreler, fonksiyonel durum, yaşam kalitesi ve endişe düzeyleri, sonografik kas kalınlığı ölçümleri ve vücut kompozisyon ölçümleri değerlendirildi. Bulgular: Romatoid artrit tanılı çalışmaya alınan 66 hastanın yaş ortalaması 42,5±5,6 idi. Gruplar arasında ortalama yaş, VKİ, ek hastalık, seropozitivite ve glukokortikoid kullanımı açısından istatistik anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). Rezistif ve aerobik egzersiz grubunda kontrol grubuna kıyasla ağrı, hastalık aktivitesi, yaşam kalitesinin fonksiyonel durum, vitalite ve ağrı alt parametreleri, korku değerlendirme anketi, M. Gastrokinemius ve M.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aim to show the effects of different exercise types applied to female RA patients with low disease activity or in remission on disease activity, pain, functional status, quality of life, by supporting them with objective data such as body composition and muscle measurements. Methods: Female patients aged 20-50 year-old with a diagnosis of rheumatoid arthritis for at least 1 year were screened. Patients who met the inclusion criteria were randomized to different 12-week exercise groups. Aerobic exercises by treadmill and range of motion exercises were applied to one group, resistive exercise with sandbag and range of motion exercises were applied to the second group, and only range of motion exercises were applied to the control group. Pain, disease activity, inflammatory parameters, functional status, quality of life and fear levels, sonographic muscle thickness and body composition measurements were evaluated before and after treatment. Results: The mean age of 66 patients was 42.5±5.6 years. There was no statistically significant difference between the groups in terms of mean age, BMI, comorbidity, seropositivity and glucocorticoid use (p>0.05). In the resistive and aerobic exercises group compared to the control group, a positive significant difference was found in the pain, disease activity, several sub-parameters of quality of life, fear assessment questionnaire, M. Gastrocnemius and M.