Birinci Dünya Savaşında Osmanlı İmparatorluğunda askeri lojistiğin rolü: Sarıkamış Harekâtı örneği
The role of military logistics in the Ottoman Empire in the First World War: The case of the Sarıkamış Operation
  1. Tez No: 937104
  2. Yazar: ZEKERİYA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP AFŞIN RAVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nun I. Dünya Savaşı sırasında yürüttüğü askerî faaliyetlerin lojistik süreçlerini, özellikle Sarıkamış Harekâtı örneğinde analiz ederek, lojistik altyapının operasyon el başarı üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, yalnızca savaşın doğrudan sonuçları üzerinden değil, bu sonuçların ortaya çıkmasına neden olan altyapısal ve sistemsel unsurlar temel alınarak daha kapsamlı bir tarihsel analiz hedeflenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Osmanlı Devleti'nin savaş döneminde yaşadığı lojistik sorunları tarihsel bağlamda inceleyerek, bu sorunların Sarıkamış Harekâtı özelindeki askerî başarısızlığa etkisini ortaya koymaktır. Özellikle ikmal hatlarının güvenliği, ulaşım altyapısının yeterliliği, sağlık hizmetlerinin sahaya entegrasyonu ve haberleşme sistemlerinin verimliliği gibi alanlarda yaşanan aksaklıkların, cephedeki askerî hareketliliği ve genel stratejik seyri nasıl olumsuz etkilediği incelenmiştir. Çalışmada kullanılan yöntem olarak tarihsel araştırma yöntemi benimsenmiş, belgesel kaynakların nitel analizleri esas alınarak yürütülmüştür. Bu bağlamda, başta Osmanlı Arşivleri olmak üzere, dönemin askerî raporları, resmi belgeleri, istihbarat dökümleri ve muharebe günlükleri gibi birincil kaynaklar detaylı olarak taranmıştır. Elde edilen veriler, betimsel analiz ve karşılaştırmalı yöntemlerle sistematik olarak değerlendirilmiş, ayrıca Sarıkamış özelinde yapılan analizler farklı cephelerdeki lojistik uygulamalarla karşılaştırılarak ortak temalar ortaya konulmuştur. Akademik bağlamda ikincil kaynaklardan da yararlanılarak elde edilen bulgular, tarihsel çerçevede anlamlandırılmış ve bilimsel bir bütünlük içerisinde sunulmuştur. Ayrıca yöntemsel olarak disiplinler arası bir yaklaşım benimsenmiş ve askerî tarih ile lojistik yönetimi arasındaki ilişki analitik bir perspektifle incelenmiştir. Çalışma sonucunda, Osmanlı ordusunun savaş sırasındaki lojistik organizasyonunun, operasyon el başarı açısından kritik öneme sahip olduğu açıkça görülmüştür. Sarıkamış Harekâtı, askeri stratejilerin uygun lojistik altyapı ile desteklenmemesi halinde nasıl başarısızlığa dönüşebileceğinin çarpıcı bir örneğini teşkil etmiştir. Osmanlı Devleti'nin, savaş ve barış dönemlerinde lojistik sistemleri yeterince geliştirmemesinin, askerî harekâtların sonuçlarını olumsuz yönde etkilediği ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, çalışmanın ulaştığı sonuçlar, hem askerî strateji geliştirme süreçleri açısından hem de kamu yönetimi disiplininde kriz anlarında organizasyon el dayanıklılık üzerine yapılacak değerlendirmelere önemli katkılar sağlamaktadır. Bu nedenle, çalışma lojistik ekseninde yapılan tarihsel değerlendirmeleri zenginleştirmenin yanı sıra, Osmanlı'nın kurumsal kapasitesine yönelik eleştirel bir bakış açısı da sunmaktadır. Bu nedenle, Sarıkamış Harekâtı, yalnızca askerî açıdan değerlendirilen bir çatışmanın ötesinde, aynı zamanda bir devletin lojistik organizasyon kapasitesinin sınandığı tarihsel bir dönüm noktası olarak ele alınmalıdır. Bu bağlamda, gelecekteki askerî strateji ve planlamalarda lojistik altyapının kritik bir unsur olarak merkezî konumda bulunması gerektiği vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the impact of the logistics infrastructure on operational success by analyzing the logistics processes of the military activities carried out by the Ottoman Empire during World War I, especially in the case of the Sarıkamış Operation. In this context, a more comprehensive historical analysis was aimed not only on the direct results of the war but also on the infrastructural and systemic elements that led to these results. The main purpose of the study is to examine the logistics problems experienced by the Ottoman Empire during the war in a historical context and to reveal the impact of these problems on the military failure specific to the Sarıkamış Operation. In particular, it was examined how the disruptions experienced in areas such as the security of supply lines, the adequacy of transportation infrastructure, the integration of health services into the field and the efficiency of communication systems negatively affected the military mobility and the general strategic course on the front. The historical research method was adopted as the method used in the study and it was carried out based on qualitative analyses of documentary sources. In this context, primary sources such as the Ottoman Archives, military reports of the period, official documents, intelligence records and combat diaries were scanned in detail. The obtained data were systematically evaluated with descriptive analysis and comparative methods, and common themes were revealed by comparing the analyses made specifically for Sarıkamış with logistics practices on different fronts. The findings obtained by also using secondary sources in the academic context were interpreted within a historical framework and presented in a scientific integrity. In addition, an interdisciplinary approach was adopted methodologically and the relationship between military history and logistics management was examined from an analytical perspective. As a result of the study, it was clearly seen that the logistics organization of the Ottoman army during the war was of critical importance in terms of operational success. The Sarıkamış Operation was a striking example of how military strategies could turn into failures if they were not supported by the appropriate logistics infrastructure. It was revealed that the failure of the Ottoman Empire to sufficiently develop logistics systems during war and peace periods negatively affected the results of military operations. In this context, the results reached by the study provide significant contributions to the evaluations to be made on organizational resilience in times of crisis, both in terms of military strategy development processes and in the discipline of public administration. Therefore, in addition to enriching historical evaluations made on the axis of logistics, the study also offers a critical perspective on the institutional capacity of the Ottoman Empire. Therefore, the Sarıkamış Operation should be considered not only as a conflict evaluated from a military perspective, but also as a historical turning point in which the logistics organization capacity of a state was tested. In this context, it should be emphasized that the logistics infrastructure should be central as a critical element in future military strategies and planning.