Deri işletmelerinde(tabakhanelerde) iş sağlığı ve güvenliği bilincinin, fiziksel ve kimyasal risk etmenlerinin ölçülmesi, kişisel koruyucu donanım kullanımının tespiti ve bilinç düzeyinin belirlenmesi: Uşak deri-karma organize sanayi bölgesinde uygulama örneği
Determination of occupational health and safety in leather manufacturing (laboraties), the Usage and awareness level of personel protective hardware and measurement of physical and chemicl risk factors: Examples of application in Uşak leather-mixed organized industry area
- Tez No: 937108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ELMALI GÜLBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İşletmeler arası yaşanan yoğun rekabet sonucunda üretim hızı her geçen gün önem kazanmaktadır. Rekabetçi piyasa içerisinde yer edinmek için yetişmiş insan gücü önemlidir. Sektör ihtiyaçlarına cevap verebilecek, yetişmiş insan gücünün oluşturulması için mesleki eğitimlerin yanında iş sağlığı ve güvenliği eğitim ve uygulamaları da tam olarak verilmesi gerekmektedir. Bu amaca yönelik olarak çok tehlikeli işler sınıfına giren tabakhane çalışanlarının iş sağlığı/güvenliği ve kişisel koruyucu bilinç düzeylerinin araştırılması konu olarak belirlenmiştir. Araştırma evreni olarak Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi Deri İşletmeleri, çalışma evreni ise ham deriden mamul deri oluşumuna kadar çok farklı aşamalarda işlem yürüten firmalar olarak belirlenmiştir. Çalışma 220 kişiyle gerçekleştirilmiştir. Kaynak verilere“Statistical Package for the Social Sciences”(SPSS) programında frekans, faktör, Mann Withney U, Kruskal Wallis, regresyon analizleri yapılmış ve bulgular elde edilerek yorumlanmıştır. Araştırma mevcut durumun ortaya konulması için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of rivalry between businesses, the production rate is gaining more importance day by day. Qualified man power is significant to get a foothold in competitive market. Both technical training and education of occupational health safety is essential to form qualified man power fulfilling sector needs. Following that subject topic is determined as research on knowledge level of tannery personnel on occupational health safety and using personnel protective equipment. The population is leather firms in Usak mixed organized industrial zone while the target population of study is the firms working on different stages from unprocessed leather to processed leather. The study has been executed with 220 people. It has been made analysis of frequency, factor, Mann Withney U.,Kruskal Wallis, regression on source data using“Statistical Package for the Social Sciences ”(SPSS) and findings has been interpreted. The study is important to determine current circumstances.