OPTİSYENLİK ÖĞRENCİLERİNİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN BİLGİ DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ
ASSESSMENT OF OCCUPATIONAL HEALTH AND SAFETY KNOWLEDGE LEVELS OF OPTICIANRY STUDENTS
  1. Tez No: 1012349
  2. Yazar: MUAMMER ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZİHA HACIHASANOĞLU ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, optisyenlik programı öğrencilerinin İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) bilgi düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin çeşitli sosyodemografik ve eğitsel değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel araştırma modeli doğrultusunda yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini İstanbul Medipol Üniversitesi ile Ankara Medipol Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Programı'nda öğrenim gören toplam 406 öğrenci oluşturmuştur. Örneklem hesabı sonucunda araştırmaya 235 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırma verileri, Bayguş (2019) tarafından geliştirilen ölçek temel alınarak hazırlanan çevrim içi anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiş, normal dağılım gösterdiği belirlenen veriler için parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin İSG bilgi puanı ortalamasının 68,085±13,403 olduğu belirlenmiştir. Bilgi düzeylerinin yaş, medeni durum, akademik başarı, bölümü isteyerek seçme, iş tecrübesi ve İSG eğitimi alma durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır (p<0,05). Buna karşılık cinsiyet, sınıf düzeyi, gelir düzeyi ve mezun olunan lise türüne göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). İş deneyimi bulunan ve İSG eğitimi alan öğrencilerin bilgi puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, optisyenlik öğrencilerinin İSG konusunda temel düzeyde bilgiye sahip olduğu, ancak bilgi düzeylerinin bireysel ve eğitsel özelliklere göre değişebildiği belirlenmiştir. Bulgular, optisyenlik eğitiminde verilen İSG eğitimlerinin uygulama ağırlıklı ve mesleğe özgü içeriklerle desteklenmesinin önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the Occupational Health and Safety (OHS) knowledge levels of students enrolled in the opticianry program and to examine whether these levels differed according to various sociodemographic and educational variables. The study was designed as a descriptive and cross-sectional research. The population of the study consisted of 406 students studying in the Opticianry Programs of Istanbul Medipol University and Ankara Medipol University Vocational School of Health Services. Following the sample size calculation, 235 students were included in the study. Research data were collected through an online questionnaire prepared based on the scale developed by Bayguş (2019). The data were analyzed using SPSS 22.0 software, and parametric tests were applied since the data showed normal distribution. The findings revealed that the mean OHS knowledge score of the students was 68.085±13.403. OHS knowledge levels differed significantly according to age, marital status, academic achievement, voluntary choice of department, work experience, and receiving OHS training (p<0.05). However, no significant difference was found according to gender, year of study, income level, or type of graduated high school (p>0.05). Students with work experience and prior OHS training had higher knowledge scores. In conclusion, opticianry students were found to have a basic level of OHS knowledge; however, knowledge levels varied depending on individual and educational characteristics. The findings indicate that OHS education in opticianry programs should be supported with practice-oriented and profession-specific content.