Yoğun bakımda entübe izlenen hastalarda mekanik güç, sürücü basınç ve elastik gücün 0.,24.,48. saat ölçümlerinin ilk bir hafta sonunda ekstübasyon durumunu tahmin etmedeki değerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the predictive value of mechanical power, driving pressure, and elastic power measurements at 0, 24, and 48 hours for extubation status at the end of the first week in mechanically ventilated icu patients.
- Tez No: 937129
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN DEFNE ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş:Dünya çapında yılda yirmi milyondan fazla hastaya akut solunum yetmezliği nedeniyle mekanik ventilasyon uygulanmaktadır. Özellikle akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) gibi durumlarda invaziv mekanik ventilasyon (İMV) desteği, hastaların sağ kalımını artırmada önemli bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, mekanik güç (MP), sürücü basıncı, elastik güç (EP) ve kompliyansa göre normalize edilmiş MP ile EP'ın 0., 24. ve 48. saat ölçümlerinin ekstübasyon zamanını öngörmedeki rolünü değerlendirmektir. Bu parametrelerin ekstübasyon başarısı üzerindeki etkileri ve yoğun bakım hastalarının solunum mekaniklerini belirlemede kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmıştır. İkincil sonlanım noktaları mortalite, akut böbrek hasarı gelişimi ve RRT gereksinimi ile ilişkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç Yöntem: Bu çalışma, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitelerinde 01.04.2024 - 01.02.2025 tarihleri arasında yürütülen prospektif bir gözlemsel çalışmadır. Çalışmaya İMV uygulanan ve 18 yaş üstü hastalar dahil edilmiştir. Akciğer malignitesi, ilk 48 saatte exitus olan veya onam verilmeyen hastalar çalışmaya alınmamıştır. Çalışmada, mekanik ventilasyon uygulanan hastaların MP, EP ve kompliyansa göre normalleştirilmiş MP ve EP parametreleri kaydedilmiş, ekstübasyon başarısı ve diğer klinik sonuçlarla ilişkilendirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS v30 programında yapılmış olup, nonparametric devamlı değişkenler için Mann WhineyU, kategorik değişkenler için ki-kare testi kullanışmıştır. Ayrıca Cox's regresyon analizi ile mortaliteyi etkileyen parametreler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: More than twenty million patients worldwide receive mechanical ventilation annually due to acute respiratory failure. In particular, invasive mechanical ventilation (IMV) support is a crucial treatment method for improving survival in conditions such as acute respiratory distress syndrome (ARDS). The aim of this study is to evaluate the role of mechanical power (MP), driving pressure, elastic power (EP), and MP and EP adjusted for compliance in predicting extubation time at 0, 24, and 48 hours. The effects of these parameters on extubation success and their potential use in determining respiratory mechanics in intensive care unit (ICU) patients were investigated. Secondary outcomes included assessing their relationships with mortality, acute kidney injury (AKI) development, and the need for renal replacement therapy (RRT). Methods: This study is a prospective observational study conducted in the Intensive Care Units of Ankara University and Gazi University Faculty of Medicine between April 1, 2024, and February 1, 2025. Patients over the age of 18 who received IMV were included in the study. Patients with lung malignancy, those who died within the first 48 hours, or those who did not provide consent were excluded. In the study, MP, EP, and compliance-normalized MP and EP parameters of mechanically ventilated patients were recorded and analyzed for their associations with extubation success and other clinical outcomes. Statistical analyses were performed using IBM SPSS v30, where the Mann-Whitney U test was used for non-parametric continuous variables, and the chi-square test was used for categorical variables. Additionally, Cox regression analysis was conducted to assess parameters affecting mortality. A p-value of