Boksörlerin ruminatif düşünceleri ile öz yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between boxers' ruminative thoughts and their self-efficacy perceptions
- Tez No: 937128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, boksörlerin ruminatif düşünceleri ile öz yeterlik algıları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkinin demografik değişkenler doğrultusunda nasıl farklılık gösterdiğini analiz etmektir. Bu kapsamda, 2024 yılında aktif olarak boks yapan 368 boksör, örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelini kullanarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında,“Kişisel Bilgi Formu,”“Spor Müsabakası Ruminasyon Ölçeği”ve“Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi için ise yüzde ve frekans dağılımları, Spearman ve Pearson korelasyon analizleri, t-testi, regresyon analizi ve Mann-Whitney U testi gibi istatistiksel yöntemler uygulanmıştır. Araştırma bulguları, Spor Müsabakası Ruminasyon Ölçeği çerçevesinde cinsiyet, millilik durumu ve psikolojik destek alma durumu gibi demografik değişkenler arasında anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, aynı ölçek üzerinden yapılan analizlerde, yaş ve spor yaşı değişkenleri ile herhangi bir ilişki gözlemlenmemiştir. Öz Yeterlik Ölçeği bağlamında gerçekleştirilen analizlerde ise, cinsiyet ve psikolojik destek alma durumu değişkenlerinde anlamlı bir fark bulunmadığını göstermektedir. Öte yandan, milli sporcu olma durumu değişkeni açısından öz yeterlik algısında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Yaş ve spor yaşı değişkenlerine dair yapılan incelemelerde ise hem Spor Müsabakası Ruminasyon Ölçeği hem de Öz Yeterlik Ölçeği arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Ölçekler arasındaki korelasyon analizine göre, Spor Müsabakası Ruminasyon Ölçeği ile Öz Yeterlik Ölçeği arasında negatif yönde, düşük düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Son olarak, Spor Müsabakası Ruminasyon Ölçeği ve Öz Yeterlik Ölçeği'nin yordamasına dair yapılan regresyon analizin, anlamlı farklılık olduğunu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between ruminative thoughts and self-efficacy perceptions of boxers and to analyze how this relationship differs in line with demographic variables. In this context, 368 boxers who were actively boxing in 2024 were determined as the sample group. The research was conducted using the relational screening model, one of the quantitative research methods. In collecting the data,“Personal Information Form,”“Sports Competition Rumination Scale,”and“Self-Efficacy Scale”were used. Statistical methods such as percentage and frequency distributions, Spearman and Pearson correlation analyses, t-test, regression analysis, and Mann-Whitney U test were applied for the analysis of the data. The research findings revealed that there was no significant difference between demographic variables such as gender, nationality, and psychological support status within the framework of the Sports Competition Rumination Scale. In addition, no relationship was observed with the age and sports age variables in the analyses conducted on the same scale. In the analyses conducted in the context of the Self-Efficacy Scale, it is shown that there is no significant difference in the variables of gender and psychological support. On the other hand, a significant difference was found in the perception of self-efficacy in terms of the variable of being a national athlete. In the examinations conducted regarding the variables of age and sports age, no significant relationship was found between both the Sports Competition Rumination Scale and the Self-Efficacy Scale. According to the correlation analysis between the scales, a negative, low-level relationship was found between the Sports Competition Rumination Scale and the Self-Efficacy Scale. Finally, the regression analysis conducted on the prediction of the Sports Competition Rumination Scale and the Self-Efficacy Scale showed that there was a significant difference.