Pankreas duktal adenokarsinomunda T hücre belirleyicileri, immün kontrol noktası proteinlerinin ekspresyonu ve mikrosatellit instabilitenin prognostik etkisi
Prognostic impact of T cell markers, expression of immune checkpoint proteins, and microsatellite instability in pancreatic ductal adenocarcinoma
- Tez No: 937137
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ELLİDOKUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Pankreas duktal adenokarsinomu(PDAK), sağkalımı düşük ve rekürrens oranı yüksek bir kanserdir. Programmed cell death-1(PD-1) ve programmed cell death ligand-1(PD-L1) gibi immün toleransa aracılık eden immune checkpoint(ICK) belirleyicilerinin PDAK'ndaki önemi giderek artmaktadır. Ayrıca, PDAK'unda düşük oranda (%1) görülen defective mismatch repair deficiency(dMMR)'nin neden olduğu, birçok kanserde ortaya çıkan mikrosatellit instabilite (MSI)'nin geliştirilecek tedaviler açısından araştırılması gerekmektedir. Araştırmada PDAK'nda; PD-1, PD-L1, CTLA-4, CD3, CD4, MLH1, MLH6, MSH2 ve PMS2'nin; yaş, cinsiyet, tümör derecesi, tümör T evresi, tümör boyutu, tümör N evresi, metastatik lenf nodu sayısı, retroperitoneal cerrahi sınır, pankreas cerrahi sınır, perinöral invazyon, lenfovasküler invazyon gibi tümör özellikleriyle birlikte genel sağkalım, hastalıksız sağkalım ve rekürrens gelişimi arasındaki bağlantısı incelendi. Çalışmaya, pankreas başında yerleşen PDAK nedeniyle proksimal pankreatikoduodenektomi yapılan, 98 hasta dahil edildi. Hastaların %57'si erkekti ve yaş ortalaması 61.92±9.63'tü. Ortalama izlem süresi 23.13±24.74 aydı. 1, 3 ve 5 yıllık beklenen hastalıksız sağkalım(HS), PD-1 negatif+7.5 hasta grubunda CPS≤7.5 hasta grubuna göre HS istatistiksel olarak anlamlıydı (20.60±4.64 versus 26.99±5.37) (p=0.017). PD-1 ve PD-L1'in her ikisinin de pozitif olduğu hastaların genel (p=0.027) ve hastalıksız (p=0.010) sağkalımları daha uzundu. Cox Regresyon Analizi'nde; genel sağkalımda PD-1 pozitifliğinin 2.409, metastatik lenf nodu sayısında azalmanın 1.160 kat artışa; HS'da ise PD-1 pozitifliği 2.880, metastatik lenf nodu sayısında azalmanın ise 1.191 kat artışa neden olduğu saptandı. Bu çalışma, retrospektif dizayn ve yetersiz hasta sayısı gibi kısıtlılıklar taşımaktadır. Ancak; PDAK'nda PD-1 ve PD-L1 pozitifliğinin sağkalımı uzattığı sonucunu saptaması nedeniyle literatüre katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC) has low survival and a high recurrence rate. The importance of immune checkpoint (ICK) markers mediating immune tolerance, such as programmed cell death-1 (PD-1) and programmed cell death ligand-1 (PD-L1), is increasingly recognized in PDAC. Additionally, the investigation of microsatellite instability (MSI), which occurs in many cancers due to defective mismatch repair deficiency (dMMR) seen at a low rate (1%) in PDAC, is necessary for the development of future treatments. In this study, the association between PDAC and the following markers: PD-1, PD-L1, CTLA-4, CD3, CD4, MLH1, MLH6, MSH2, and PMS2, along with tumor characteristics such as age, gender, tumor grade, tumor T stage, tumor size, tumor N stage, number of metastatic lymph nodes, retroperitoneal surgical margin, pancreatic surgical margin, perineural invasion, and lymphovascular invasion, was examined in relation to overall survival, disease-free survival, and recurrence development. The study included 98 patients who underwent proximal pancreaticoduodenectomy due to PDAC located in the head of the pancreas. 57% of the patients were male, and the average age was 61.92±9.63 years. The average follow-up period was 23.13±24.74 months. The estimated 1, 3, and 5-year disease-free survival (DFS) was 47.6%, 3.7%, and 3.7% in the PD-1 negative+7.5 patient group compared to the CPS≤7.5 patient group (20.60±4.64 versus 26.99±5.37) (p=0.017). Patients with both PD-1 and PD-L1 positivity had longer overall (p=0.027) and disease-free survival (p=0.010). Cox Regression Analysis showed that PD-1 positivity increased overall survival by 2.409 times and a decrease in the number of metastatic lymph nodes increased it by 1.160 times. For DFS, PD-1 positivity increased it by 2.880 times, and a decrease in the number of metastatic lymph nodes increased it by 1.191 times. This study has limitations such as a retrospective design and insufficient patient numbers. However, it may contribute to the literature by finding that PD-1 and PD-L1 positivity prolong survival in PDAC.