Children's and infants' postoperative pain scale (CHIPPS) Türkçe psikometri̇k özellikleri̇ni̇n incelenmesi
Assessment of turkish psychometric properties of children's and ınfants' postoperative pain scale (CHIPPS)
  1. Tez No: 937138
  2. Yazar: MÜRÜVVET NİSA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARDAHAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Children's and Infants' Postoperative Pain Skalası; 0-5 yaş aralığındaki bebek ve çocuklarda ameliyat sonrası dönemde kullanılmak üzere geliştirilmiş Cronbach alpha değeri 0.92-0.96 aralığında değişim gösteren iyi iç geçerliliğe sahip kanıtlanmış bir araç olarak görülmektedir. Bu araştırmanın ana amacı;“Children's and Infants' Postoperative Pain Scale (CHIPPS)”Türkçe versiyonunun psikometrik özelliklerinin test edilmesidir. Yöntem: Çalışma Manisa İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Salihli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahi Servisinde, Haziran 2024 – Kasım 2024 tarihleri arasında, 0-5 yaş arası 150 çocuk hasta ile yürütülmüştür. Çalışmada veri toplamak amacıyla 5 sorudan oluşan 'Çocuk Veri Toplama Formu', 5 sorudan oluşan 'CHIPPS Ağrı ölçeği 've 5 sorudan oluşan 'FLAAC Ağrı Ölçeği' kullanılmıştır. Bu çalışmada, değerlendirmeyi ameliyat sonrasında anestezinin geçmeye başladığı ilk anda değerlendirme yapılmış olup değerlendirme öncesi ya da sonrasında herhangi bir farmakolojik ya da non-farmakolojik bir uygulama yapılmamıştır. Bulgular: Örneklem kapsamına alınan çocuk hastaların %64'dü (n:96) erkek, %36'sı (n:54) kız idi. Yapılan istatiksel analizde CHIPPS ölçeği Cronbach alfa güvenirlik kat sayısı 0,813, toplam madde korelasyon değeri 0,200'den büyük, KMO değerinin 0,841 olarak belirlendiği ve faktör yüklerinin 0,640-0,874 arasında oldukça yeterli ve yüksek düzeyde yeterli olduğu saptanmıştır. FLAAC ile CHIPPS arasında hesaplanan 0,864 korelasyon katsayısı ile istatiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve yüksek düzeyde bir ilişki belirlenmiştir. Sonuçlar: CHIPPS ağrı ölçeğinin Türkçe güvenirlik ve geçerlilik çalışması yapılmış olup istatiksel olarak anlamlı düzeyde yeterli olduğu belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonrasında CHIPPS ağrı ölçeği 0-5 yaş arası hastalarda postop ağrı değerlendirme ölçeği olarak kullanılabilir bir araç olması sağlanılması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Children's and Infants' Postoperative Pain Scale; Developed for use in the postoperative period in infants and children aged 0-5 years, the Cronbach alpha value is considered as a proven tool with good internal validity, which varies between 0.92-0.96 December. The main purpose of this research is to test the psychometric properties of the Turkish version of the“Children's and Infants' Postoperative Pain Scale (CHIPPS)”. Methods: The study was conducted with 150 children aged 0-5 years in the Pediatric Surgical Service of Salihli State Hospital affiliated to the Manisa Provincial Directorate of Health with December150 patients. In the study, the 'Child Data Collection Form' consisting of 5 questions, the 'CHIPPS Pain scale' consisting of 5 questions and the 'FLAAC Pain Scale' consisting of 5 questions were used to collect data. In this study, the evaluation was performed at the first moment when anesthesia began to pass after surgery, and no pharmacological or non-pharmacological application was performed before or after the evaluation. Results: 64% (n:96) of the child patients included in the sample were boys, 36% (n:54) were girls. In the statistical analysis, it was found that the Cronbach alpha reliability coefficient of the CHIPPS scale was 0.813, the total item correlation value was greater than 0.200, the KMO value was determined as 0.841, and the factor loads were Decently sufficient and highly sufficient between 0.640-0.874. With the correlation coefficient of 0.864 calculated between FLAAC and CHIPPS, a statistically significant, positive and high-level relationship was determined. Conclusion: A reliability and validity study of the CHIPPS pain scale in Turkish was conducted and it was determined that it was sufficient at a statistically significant level. After the study, it was planned to ensure that the CHIPPS pain scale is a tool that can be used as a postoperative pain assessment scale in patients between the ages of 0-5.