İntraoperatif sinir monitörizasyonu ile yapılan tiroidektomilerde endotrakeal tüp ve tiroid kıkırdak yüzey elektrotlarından elde edilen emg yanıtlarının karşılaştırılması
Comparison of emg responses obtained from endotracheal tube and thyroid cartilage surface electrodes in thyroidectomy performed with intraoperative nerve monitoring
  1. Tez No: 937144
  2. Yazar: SALİM HANCI
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ÖMER İKİZ, DOÇ. ERDOĞAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: İntraoperatif rekürren laringeal sinir monitörizasyonu eşliğinde tiroidektomi ve/veya paratiroidektomi yapılan hastalarda endotrakeal tüp ve tiroid kıkırdak yüzey elektrotlarından elde edilen EMG yanıtlarının karşılaştırılarak sonuçlarının sunulması amaçlanmıştır. Gereç (Hastalar) ve yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı'nda 05.09.2022 ve 21.08.2023 tarihleri arasında tiroid/paratiroid patolojisi nedeni ile tiroidektomi ve/veya paratiroidektomi uygulanan 27 ardışık hastaya uygulanan 28 cerrahinin 51 rekürren laringeal siniri (RLS) çalışmaya dahil edildi. Veri olarak hastaların yaşı, cinsiyeti, kilosu, boyu, kullanılan entübasyon tüpü boyutu, vücut kitle indeksi (VKİ), ameliyat öncesi ve sonrası vokal kord hareketleri, operasyon nedeni (benign, malign/malignite şüpheli), cerrahi esnasında endotrakeal tüp bazlı yüzey elektrotları (ETE) ve tiroid kıkırdak yüzey elektrotlarının (TKYE) kullanıldığı yöntemler ile ölçülen RLS EMG amplitüdleri ve cerrahiye bağlı komplikasyonlar değerlendirildi. Analizler SPSS 29.0 programı ile gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 19'u (%70,4) kadın, sekizi (%29,6) erkek ve ortalama yaşları 46,7 (42,3/48,5) idi. Olguların 15'i 50 yaşın altında 13'ü 50 yaşın üzerindeydi. VKİ dokuz olguda 25'in altında, 11 olguda 25-30 arası, sekiz olguda ise 30'un üzerinde idi. Tüm EMG ölçümleri birleştirilerek bakıldığında TKYE'den elde edilen ölçümlerin ETE'den istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek amplitüdlü sonuçlar verdiği saptandı (p=0.001). Cinsiyetler arası yapılan karşılaştırmalarda hem ETE hem de TKYE ölçüm yönteminde kadınlarda erkeklere göre daha yüksek EMG amplitüdleri saptandı (p değerleri sırası ile 0,002 ve 30 olan grupta (p=0,038) TKYE ölçümleri ETE'den anlamlı olarak daha yüksek iken VKİ'si 25 ile 30 arasında olan grupta yöntemler arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Bir olguda (%3,57) entübasyon tüpünün dönmesine bağlı ETE'de sinyal kaybı gözlenirken TKYE 'de elde edilen amplitüdlerin stabil kaldığı saptandı. Komplikasyon olarak bir olguda (%3,57) geçici RLS paralizisi, bir olguda ise (%3,57) geçici RLS parezisi/hipokinezisi saptandı. Risk altındaki 51 RLS'den birinde (%1,96) geçici vokal kord paralizisi izlenirken birinde (%1,96) ise geçici vokal kord parezisi/hipokinezisi saptandı. Hastaların hiçbirinde hematom, kalıcı RLS paralizisi ya da parezisi görülmedi. Sonuç: İOSM sırasında RLS'nin EMG amplitüdlerini ölçmek için kullanılan yöntemlerden biri olan tiroid kıkırdak yüzey elektrotları ile subperikondrial olarak yapılan ölçüm yöntemi (TKYE) geleneksel endotrakeal tüp bazlı yüzey elektrotları (ETE) ile yapılan ölçümlere alternatif, kullanışlı ve güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to present the results of a comparative evaluation of electromyographic (EMG) responses obtained from endotracheal tube electrodes (ETE) and thyroid cartilage surface electrodes (TCSE) in patients undergoing thyroidectomy and/or parathyroidectomy with intraoperative recurrent laryngeal nerve monitoring (IONM). Materials and Methods: A total of 51 recurrent laryngeal nerves (RLNs) from 28 surgeries performed on 27 consecutive patients for thyroid/parathyroid pathologies at the Department of Otorhinolaryngology, Dokuz Eylul University Faculty of Medicine between September 5, 2022, and August 21, 2023, were included in the study. Patient data included age, sex, weight, height, endotracheal tube size, body mass index (BMI), preoperative and postoperative vocal cord mobility, surgical indication (benign, malignant/suspicious), EMG amplitudes measured using ETE and TCSE methods, and surgery-related complications. Statistical analyses were performed using SPSS 29.0. Results: Of the patients included, 19 (70.4%) were female, 8 (29.6%) were male, with a mean age of 46.7 years. Fifteen patients were under 50 years of age, and 13 were over 50. BMI was 30 in 8. EMG amplitudes obtained via TCSE were significantly higher than those obtained via ETE (p=0.001). In both electrode methods, females exhibited higher EMG amplitudes than males (p=0.002 for ETE, p30 (p=0.038), but no significant difference was found in the BMI 25–30 group (p>0.05). In one patient (3.57%), a rotation of the endotracheal tube resulted in a signal loss in ETE while TCSE amplitudes remained stable. Postoperative complications included one case (3.57%) of transient RLN paralysis and one case (3.57%) of transient RLN paresis/hypokinesia. Among 51 at-risk RLNs, transient vocal cord paralysis and transient vocal cord paresis/hypokinesia were each observed in one nerve (1.96%). No hematoma, permanent RLN paralysis, or paresis occurred in any patient. Conclusion: Thyroid cartilage surface electrode (TCSE) monitoring, performed subperichondrially during IONM, is a practical and reliable alternative to conventional endotracheal tube electrode (ETE) monitoring for assessing EMG amplitudes of the recurrent laryngeal nerve.