Koyun omurga modelinde dört farklı cerrahi yöntemin kavşak kifozunu önlemesindeki etkisi: biyomekanik çalışma
The effect of four different surgical methods on the prevention of junctional kyphosis in a sheep spine model: a biomechanical study
- Tez No: 937148
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş: Proksimal kavşak kifozu (PJK) günümüzde gelişen enstrüman sistemleri ve omurga deformitelerinin anlaşılmasıyla beraber pedikül vidalarıyla ile yapılan rijit sistemler ile sorun teşkil etmektedir. Proksimal kavşak kifozu enstrümante edilen vertebra ve proksimalindeki seviye arasında 10 dereceden fazla kifotik deformite gelişmesi olarak tanımlanmıştır. PJK revizyon cerrahisi gerektirmesi ve literatürde önlenme konusunda bir görüş birliği bulunmamasından dolayı önemli bir sorun teşkil etmektedir. Çalışmamızın amacı enstrümanın proksimaline koyulan farklı materyaller ile yüklenme ile beraber hangisinin daha dayanıklı olduğunu saptamak ve literatüre PJK insidansının azaltılmasında yardımcı olmaktır. Çalışmamızda interspinöz ligaman kesilerek ve kesilmeden transvers hook, mersilene tape ve dual band sisteminin proksimal kavşak kifozunu önlemedeki etkisini değerlendirme amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza C7-T10 seviyeleri arasında paraspinal yumuşak dokuların korunduğu Karaman koyunu cinsi 3-4 yaşlarında olan 23 adet koyun omurgası dahil edildi.Çalışmaya dahil edilen omurgaların faset eklem,interspinöz ve supraspinöz ligamanları korunarak hazırlık yapıldı.T2-7 arasında 5 seviye bilateral pedikül vidaları yerleştirilerek dört farklı gruba ayrılmıştır.İlk grup 5 koyun omurgasıyla kontrol grubu(A0),ikinci gruba 6 koyuna mersilene tape(A1),üçüncü gruba 6 koyuna transvers hook(A2) ve dördüncü gruba 6 koyuna ise dual band (A3) sistemi yerleştirildi.Aksiyel yüklenme ile yetmezlik gelişen maksimum Newton değerleri elde edildi.İkinci aşamada ise 17 koyun omurgasında pedikül vida seviyesinin proksimalindeki seviyede interspinöz ligaman kesilerek 2 koyuna kontrol grubu(B0) ve proksimaline beşer adet koyuna mersilene tape(B1),transvers hook(B2),dual band(B3) sistemi koyuldu.Ardından aksiyel yüklenme ile yetmezlik gelişen maksimum Newton değerleri elde edildi. Bulgular: Çalışmanın ilk aşamasında interspinöz grubun sağlam olduğu deneyde kontrol grubunda ortalama 335,88±53,46 Newton,A1 grubunda 473,97±89,13 Newton,A2 grubunda 486,57±122,6 Newton,A3 grubunda ise 436,00±86,16 Newton olarak bulunmuştur.Deneyin bu kısmında elde edilen Newton değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.(p>0,05).İkinci aşamada interspinöz ligamanın kesildiği deneyde kontrol grubunda 254,35±0,35 Newton,B1 2 grubunda 266,14±7,10 Newton,B2 grubunda 276,38±29,42 Newton ve B3 grubunda ise 346,82±33,75 Newton olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Proximal junctional kyphosis (PJK) is nowadays a problem with rigid systems made with pedicle screws due to improved instrument systems and understanding of spinal deformities. Proximal junctional kyphosis is defined as the development of kyphotic deformity of more than 10 degrees between the instrumented vertebra and the level proximal to it. PJK is an important problem because it requires revision surgery and there is no consensus in the literature on its prevention. The aim of our study was to determine which of the different materials placed proximal to the instrument is more durable with loading and to help the literature in reducing the incidence of PJK. In our study, we aimed to evaluate the effect of transverse hook, mersilene tape and dual band system with and without cutting the interspinous ligament in preventing proximal junction kyphosis. Materials and Methods: In our study, 23 sheep spines of 3-4 years old Karaman sheep breed, in which paraspinal soft tissues were preserved between C7-T10 levels, were included in the study. Facet joints, interspinous and supraspinous ligaments of the spines included in the study were preserved. The first group was divided into four different groups by placing 5 level bilateral pedicle screws between T2-7. The first group was the control group(A0) with 5 sheep spines, the second group was the mersilene tape (A1) in 6 sheep, the third group was the transverse hook (A2) in 6 sheep and the fourth group was the dual band (A3) system in 6 sheep. In the second stage, the interspinous ligament was cut at the level proximal to the pedicle screw level in the spine of 17 sheep and the mersilene tape(B1), transverse hook(B2) and dual band(B3) system were placed in 2 sheep as control group(B0) and five sheep each proximally. Results: In the first phase of the study, where the interspinous ligament was intact, the control group(A0) had an average of 335.88±53.46 Newton, A1 group had 473.97±89.13 Newton, A2 group had 486.57±122.6 Newton, and A3 group had 436.00±86.16 Newton. There was no significant difference between the Newton values obtained (p>0.05). In the second phase, where the interspinous ligament was cut, the control group(B0) had 254.35±0.35 Newton, B1 group had 266.14±7.10 Newton, B2 group had 276.38±29.42 Newton, and B3 group had 4 346.82±33.75 Newton.